[Not a valid template]Bułgarska waluta to Lewa (LV, BGN) jedna lewa to około 2 złotych, zależnie od aktualnego kursu wymiany.
Ceny artykułów spożywczych są bardzo podobne do polskich, przykładowo za 2 litrową Coca Colę zapłacimy około 5 zł.
Doświadczeni podróżnicy zalecają wymieniać walutę raczej w bankach, chociaż łączy się to z dodatkowym kosztem prowizji, niż w małych kantorach. Na ulicy prawie na pewno miejscowi będą próbowali nam wcisnąć fałszywe pieniądze.
Banki otwarte są w dni powszednie od 9 00 do 16 00, banknoty są dokładnie sprawdzane, nie przyjmuje się zniszczonych ani podpisanych. Problemem może być wymiana złotówek, dlatego należy przywieźć EURO albo USD.
Duże hotele, wypożyczalnie samochodów, większe restauracje przyjmują karty płatnicze. W pozostałych trzeba mieć przy sobie gotówkę (także w aptekach).
Zgodnie z panującym zwyczajem napiwki dla kelnerów doliczane są do rachunku, nie wręczamy go wprost.
W hotelach cudzoziemcy płacą za pobyt więcej od miejscowych, noc kosztuje przeciętnie 10 – 15 USD od osoby, podobnie jest przy zakupie biletu do muzeum czy innej atrakcji historycznej.
Baza hotelowa jest świetnie rozbudowana, znajdziemy też apartamenty i pensjonaty. Ceny w hotelach różnią się zależnie od ilości gwiazdek, dlatego warto odwiedzić kilka i porównać ceny (do rachunku powinien być doliczony parking dla samochodu). Nocleg w nowoczesnym hotelu kosztuje od 80 do 300 złotych, już za 100 złotych wynajmiemy pokój z klimatyzacją, dostępem do internetu i basenu. Nie poleca się natomiast prywatnych kwater.
Plaże są przeważnie bezpłatne, natomiast ceny sprzętu jak leżaki czy parasole można zaliczyć do dosyć wysokich, jeżeli mamy trochę miejsca w samochodzie i często spędzamy wakacje nad morzem, warto przywieźć parasol z kraju. Za lot na spadochronie nad plażą, za motorówką zapłacimy ok. 20 EURO od osoby, przejazd na łódce za motorówką – 5 EURO, wypożyczenie roweru wodnego na pół godziny – 5 EURO, wypożyczenie skutera wodnego na 10 minut – 20 EURO.
Najchętniej przywożonymi pamiątkami są wyroby rzemiosła artystycznego oraz ludowe takie jak drewniane rzeźby, hafty z Nesseberu i Warny, ręcznie tkane dywany i kilimy, kolorowe narzuty, wyroby ze skóry i futra. Bułgaria jest krajem prawosławny dlatego kupimy tutaj piękne, tradycyjne ikony. Turyści kupują także chętnie nagrania tradycyjnej muzyki bułgarskiej, drobną biżuterię i kolorowe chustki.
Kanzałyk, jest światowym centrum wyrobu olejku różanego, z którego słyną także inne ośrodki w kraju. Znajdziemy tu także wyjątkowo piękne flakoniki na perfumy, wykonane z różnych materiałów.
Bułgaria posiada wspaniałe wina gronowe, znane na całym świecie, do najpopularniejszych należą Sofia (różne gatunki i przedział cenowy), Kadarka czy Varna. Innym tradycyjnym bułgarskim alkoholem jest rakija, znana na całych Bałkanach. Produkowana podobnie do brandy, często ze śliwek.
Ceny w popularnych kurortach jak Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg będą wyższe nawet o 30%, dlatego wynajmując apartament z własnym wyżywieniem warto wybrać się na większe zakupy do któregoś z okolicznych miast jak Warna lub Burgas już na początku pobytu i zaopatrzenie się w produkty spożywcze. Znajdziemy tam hipermarkety jak Kaufland zaopatrzone podobnie jak w Polsce.
Orientacyjne ceny:
Chleb – 0,8 LV
1 kg sera – 3 LV
1 kg sera żółtego – 7 LV
1 kg szynki, kiełbasy – 10 LV
1 kg kurczaka surowego – 4 LV
1 l oleju – 1,80 LV
Gałka lodów – 0,50 LV
Ser topiony w plastrach – 2,10 LV
Pasztet drobiowy (180g) – 1,80 LV
Butelka tańszej Sofii – 2 LV
1,5 l wody mineralnej – 0,7 LV
Piwo 0,33 – 1 LV
Piwo 1,5 l – 2,50 – 3,50 LV
Wódka 0,7 l – około 9 LV
Obiad w przeciętnej restauracji – 7 do 12 LV
1 l benzyny – 2,07 LV