Bułgaria warto zobaczyć

Atrakcje turystyczne północnej Bułgarii:
Głównym centrum tego regionu jest miasto Warna z międzynarodowym lotniskiem i portem morskim.
Powstała ok. 580 r. p.n.e. jako grecka kolonia handlowa o nazwie Odessos, w późniejszych wiekach była częścią Imperium Rzymskiego a następnie Bizancjum. Do najciekawszych zabytków należą pozostałości rzymskich budowli (łaźni z II-IV w.), fundamenty bazylik z V i VII w., pozostałości fortyfikacji bizantyjskich z VI w., zabytki architektury tureckiej i dwa trackie kurhany grobowe.

Jeden z nich został przekształcony w mauzoleum króla Polski i Węgier, Władysława Warneńczyka syna Władysława Jagiełły, który zginął w bitwie pod Warną w 1444 r., broniąc kraju przed Turkami. Mauzoleum znajduje się na terenie malowniczego rezerwatu skalnego „Kamienny Las”.
Przyciągają tutaj także wspaniałe, złociste plaże, wody mineralne i borowina, liczne muzea i parki.
Na północ od miasta ciągną się świetnie zagospodarowane kąpieliska i uzdrowiska: Drużba – dodatkową atrakcją jest cerkiew monastyru św. Konstantego i Eleny, Czajka, Złote Piaski ze skalnym monastyrem Aładża z IV w. i Parkiem Narodowym.

Albena posiada najlepsze plaże regionu, Bałczik z letnią rezydencją królowej Marii otoczoną pięknym parkiem, Rusałka – w pobliżu można oglądnąć ruiny greckiej twierdzy.
Na południe od Warny znajduje się rezerwat Łongoz u ujścia rzeki Kamczij, kąpieliska Biała i Obzor. Głównym ośrodkiem turystycznym jest Słoneczny Brzeg – Nesebyr. Nowoczesny kompleks wypoczynkowy łączy się ze wspaniałymi zabytkami Nesebyru.

Należą do nich mury miejskie z IV-V w., i bizantyjskimi cerkwiami: Starą Katedrą z VI w., św. Pankratora z VIII w., św. Stefana z X w., św. Iwana z XIII-XIV w., niezwykła jest także stara kamienno-drewniana zabudowa miasta.

Wokół przylądka Emine ciągnie się klifowe wybrzeże.
W Zatoce Burgaskiej największymi kąpieliskami są Burgas i Pomorie, dalej na południe atrakcyjnymi miejscowości turystyczne to Sozopol, grecka kolonia Apolonia z VI w. p.n.e., Miczurin (najlepsza dla nurków) oraz Achtopol z ruinami rzymsko-bizantyjskiej twierdzy.
Nowoczesne ośrodki: Primorsko-Kiten i Wydmy, położone w sąsiedztwie parku narodowego Ropotamo.

Bułgaria - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Bułgaria

Galeria
Bułgaria
Hotele
Bułgaria

Kuchnia
Bułgaria

Bułgaria
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Bułgaria Pogoda
Bułgaria
Bułgaria
Poradnik
Bułgaria
Warto
zobaczyć
Bułgaria
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Primorsko pogoda Sozopol pogoda Pomorie pogoda Varna pogoda Rousse pogoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *