Morze Norweskie

Morze Norweskie jest częścią Oceanu Atlantyckiego położonym na północnym-zachodzie od wybrzeży Norwegii. Jest morzem otwartym, od południa sąsiaduje z morzem Północnym. Od północy z Morzem Barentsa, a od zachodu z Morzem Grenlandzkim. Z jego dna wydobywa się ropę naftową i gaz ziemny, na obszarach gdzie głębokość nie przekracza kilometra. Ciepły prąd Północnoatlantycki zapewnia stałą dość wysoką temperaturę wód.

  • Powierzchnia- 1 385 000 km²
  • Największa głębia- 3 734 m
  • Objętość- ok. 2 400 000 km³
  • Zasolenie 35,2 ‰

Morze składa się z dwóch basenów: północnego – Lofockiego i południowego – Norweskiego. Temperatura wód powierzchniowych wynosi w zimie od 2° do 7 °C, natomiast latem od 8 °C do 12°C. Zimą występują tutaj często sztormy. Także znajduje się dobrze rozwinięte rybołówstwo szczególnie śledzi i dorszy. Morze to także ma ogromne znaczenie dla komunikacji morskiej Europy Północnej. Jednym z głównych atutów są znajdujące się nad morzem Norweskim Wyspy Owcze. Jest to archipelag wysp wulkanicznych, znajdują się tutaj najwyższe klify w Europie. Występują tutaj także liczne wodospady spadające kaskadami które na przyjezdnych robią ogromne wrażenie.

Pisząc o Morzu Norweskim nie sposób pominąć jednego z państw leżącym przy tym akwenie wodnym czyli Norwegi. Morze wcina się tutaj głęboko w ląd przez tzw. fiordy czyli ogromne rozpadliny skalne. Uważa się je za największy cud natury, dlatego też turyści pragną zobaczyć to zjawisko na własne oczy. Kolejną niezapomnianą atrakcją, która przyciąga masę ludzi są Lofoty. Lofoty to łukowato wygięty archipelag wysp położony nad morzem Norweskim. Morze tutaj jest czyste a żyzna woda łagodzi klimat i stwarza doskonałe warunki dla rozwoju podwodnego świata. Jest to nie lada gratka dla fanów nurkowania, których na pewno zachwyci bogactwo wodnego raju. Morze Norweskie dostarczy z pewnością dużo atrakcji, niezapomnianych i pięknych krajobrazów które na długo pozostaną w pamięci każdego turysty.

Warto zobaczyć

Morze Śródziemne Morze Marmara Morze Egejskie Morze Czarne Morze Czerwone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *