[Not a valid template]Od 2008 r. na Cyprze obowiązującą walutą jest EURO (w części greckiej) możemy ją wymienić w miejscowych kantorach lub hotelach. Nie ma problemów przy płatnościach kartami kredytowymi, czekami podróżnymi itp.
Ograniczenia występują jedynie przy zakupach po tureckiej stronie wyspy, wartość produktów nie może przekroczyć około 130 EURO, nie wolno wywozić towarów tureckich, limit alkoholu to 1 litr a papierosów – 40 sztuk.
Cypr, który nie posiada rozbudowanej gospodarki i rolnictwa (większość produktów przywozi się z lądu) jest krajem drogim jak na polskie kieszenie. Najwyższe ceny obowiązują na głównych ulicach kurortów turystycznych i większych miast, dlatego zakupy spożywcze dobrze jest robić w supermarketach ulokowanych na przedmieściach lub na targach.
W restauracjach napiwki są najczęściej doliczane do rachunku (10%).
Jako pamiątkę warto przywieźć przepiękne koronki z Lefkary (tak zwane Pafitika), gdzie tradycje ich produkcji sięgają 2000 lat. Konkurencyjny dla Lefkary jest Fyti w okręgu Pafos, gdzie kolorowe koronki o oryginalnych wzorach tkane są na krosnach. Wyspa znana jest także z pięknych wyrobów garncarskich. Obok nieco krzykliwych naczyń produkowanych specjalnie pod gusta turystów, na straganach można znaleźć także oryginalne i wyrafinowane przykłady doskonałego rzemiosła.
Miejscowi mistrzowie potrafią także wykonać przepiękną biżuterię ze srebra, głównie naszyjniki, bransoletki i broszki.
Każde miasto i miasteczko posiada bazary i targowiska, najszerszy asortyment znajdziemy w sobotę. Największą popularnością cieszą się te w Paphos i Limassol.
Przykładowe ceny:
bochenek chleba – około 1 EURO
bułka – 0,50 EURO
kostka masła – 1,2 EURO
butelka wina – od 3 EURO
1l mleka – 1 EURO
jajka – 0,80 EURO
1 kg pomidorów – 1,2 EURO
piwo – od 2,60 EURO
paczka papierosów – 3,5 EURO
kawa w kawiarni – 2,50 EURO
hamburger – 3 EURO
pizza – 7 EURO