Walutą jest lek albański (ALL/LK), za 1 EURO trzeba zapłacić, zależnie od aktualnego kursu, około 130 leków. Wiele cen podawanych jest w EURO ale w takich wypadkach można płacić obiema walutami.
Bankomaty znajdziemy w każdym mieście, spotkamy także dużo placówek bankowych, zwłaszcza Raiffeisen. Miejscowej waluty nie uda się wymienić poza Albanią.
Z zakwaterowaniem w hotelach nie powinniśmy mieć problemów, poza sezonem nie ma potrzeby rezerwowania miejsc. Także w hotelach można się targować, cena za pokój dwuosobowy wynosi 15-20 EURO.
W kraju ceny wystawione na towarach w sklepach, zwłaszcza spożywczych, należy do rzadkości. Nie ma także kas fiskalnych i wszystko zależy od ustaleń sprzedawcy. Także godziny otwarcia zależą od decyzji właściciela.
Natomiast ceny w hotelach podawane są w EURO, można płacić w miejscowej walucie, ale przelicznik nie jest dla nas korzystny.
Bary i kawiarnie otwierane są o 7 00 rano.
Popularną pamiątką są tradycyjnie tkane kobierce i kilimy o ludowych wzorach, 1 m kosztuje około 35 EURO (jego wykonanie trwa ok. tygodnia).
Charakterystycznymi budowlami są bunkry, które stały się natchnieniem dla twórców pamiątek - kamienne czy stojak na długopisy w kształcie bunkra kupimy za ok. 5 EURO.
Na kolorowych bazarach można kupić wyroby rękodzieła artystycznego, piękną biżuterię oraz antyki. Oprócz taśmowo produkowanych kubków, szalików, koszulek, czapek, krawatów z napisem Albania znajdziemy tu także wyroby ze złota, srebra, starą broń, żelazka na duszę czy nakręcane korbą gramofony.
Sprzedawcy słysząc język polski, oferują słynny koniak Skanderberg za 2 EURO.
Przykładowe ceny:
Chleb: 60-80 LK
1 l wody mineralnej: 50 LK
1 kg świeżych warzyw/owoców: 50-150 LK
wędliny: 500-1000 LK
Kawa: 30-100 LK
Pizza/Pasta: 300 LK
0,5l piwa: 100-150 LK
1l wina: 600LK