Szkodra to największe miasto północno-zachodniej Albanii, położone nad Jeziorem Szkoderskim, które z Morzem Adriatyckim łączy krótka rzeka Buna. Można nią żeglować ale jedynie mniejszymi statkami, które zmieszczą się pod niskimi mostami. Obecnie rzeka jest zbyt zamulona, by mógł się nią odbywać swobodny transport.
Pierwszą osadę na tym miejscu założyli Ilirowie, w 168 r. p.n.e. wraz z resztą kraju dostała się pod władzę Rzymian a w VI w. została zasiedlona przez Słowian. W IX w. ustanowiono tutaj stolicę serbskiego, słowiańskiego królestwa Zety, istniejącego na obszarze dzisiejszej Czarnogóry.
W XII w. Scodra, jak się wówczas nazywała, została opanowana przez cesarzy bizantyjskich, następnie przez Serbię aby w latach 1395-1479 dostać się we władanie kupieckiej Republiki Weneckiej a potem Imperium Osmańskiego.
Od 1920 r. Szkodra należy do Albanii.
Najważniejszym zabytkiem pozostaje monumentalna twierdza Rozafa, pamiętająca jeszcze czasy Ilirów. Archeolodzy datują jej najstarszy poziom na ok. 350 r. p.n.e. Leżącą na wzgórzu warownię rozbudowywano i przebudowywano przez wieki, najpoważniej przez Turków. Z murów rozciąga się przepiękny widok na miasto, spowite mgłą góry i błękitne wody Jeziora Szkoderskiego.
Z zawiłej historii tego miejsca nie pozostało wiele zabytków architektury, posiada jednak specyficzną orientalną atmosferę i nieco chaotyczną zabudowę. Do ciekawszych budowli należy Ołowiany Meczet z lat 1773-74 oraz główny meczet Sheik Zamil Abdullah Al Zami, wybudowany w 1995 r. przez saudyjskiego szejka. Monumentalna budowla posiada dwa wysmukłe minarety i potężną kopułę.
Szkodra to także główne centrum katolicyzmu w Albanii z katedrą św. Staefana, na budowę której wyraził zgodę sułtan osmański w 1851 r. Niegdyś była największym kościołem Bałkanów. Kościół Najświętszej Marii Panny powstał w drugiej połowie XV w.
Obok zabytkowych, niezwykle malowniczych domów, można odwiedzić muzeum urządzone w rodzinnym domu albańskiego poety Migjeni oraz Muzeum Historyczne z zabytkami archeologicznymi.
Na brzegu Jeziora Szkoderskiego znajdziemy ruiny klasztoru Obod pod Crnojevicą.
Samo Jezioro także należy to atrakcji turystycznych, w ogromnym akwenie o powierzchni 390 km² żyje 48 gatunków ryb, gadów, ptaków, także orły i pelikany. Błękitna taflę urozmaicają liczne wyspy. Część akwenu należy do Albanii, pozostała do Czarnogóry.