Albania Fier

Miasto położone jest na wybrzeżu Adriatyku,‭ ‬turystów przyciąga tutaj bizantyjski klasztor oraz grecka kolonia Apollonia.‭ ‬Osada ta została założona w‭ ‬588‭ ‬r.‭ ‬przez osadników z Koryntu i Kerkiry.‭ ‬Przewodził im kupiec o imieniu Gylax,‭ ‬od którego imienia pochodzi pierwsza nazwa koloni,‭ ‬Gylakeia.
Potem nadano jej imię na cześć jednego z głównych bogów greckiego panteonu,‭ ‬Apollina.

Osada wznosi się na łagodnym wzgórzu nad przepływającą doliną rzeką Aoos,‭ ‬kilka kilometrów od Adriatyku.‭ ‬Położona wśród żyznych ziem,‭ ‬znakomicie nadających się do uprawy winorośli i oliwek,‭ ‬w punkcie przecięcia się szlaków handlowych,‭ ‬na przełomie IV i III w p.n.e.‭ ‬stała się jednym z najbogatszych portów wybrzeża.‭ ‬W tym czasie przebudowano mury obronne a miasto zaczęło bić własną monetę.‭ ‬Port był w stanie przyjmować i obsługiwać do‭ ‬100‭ ‬statków równocześnie.

W‭ ‬282‭ ‬r.‭ ‬zajął ją król Epiru Pyrrus a wkrótce pojawił się tutaj także rzymski garnizon,‭ ‬co jednak nie uchroniło Apolloni przez zdobyciem i splądrowaniem przez Macedończyków w‭ ‬210‭ ‬r.‭ ‬Armia rzymska pozostała w mieście i po rozgromieniu kolejnych rywali,‭ ‬Apollonie nagrodzono autonomią.‭
Czego nie mogli dokonać wrogowie,‭ ‬uczyniła natura,‭ ‬wkrótce miasto zniszczyło trzęsienie ziemi,‭ ‬po którym osada z wolna opustoszała.

Obecnie stanowi rezerwat archeologiczny z dobrze zachowanym antycznym amfiteatrem,‭ ‬Odeonem oraz kolumnową fasadą świątyni Artemidy z przełomu I i II w.
Znajdziemy tu także pozostałości budynku konsula,‭ ‬biblioteki i łuku tryumfalnego.‭ ‬Nieopodal można zobaczyć niewielki klasztor i bizantyjską świątynię z XIII w.,‭ ‬obecnie muzeum.

Albania - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Albania

Galeria
Albania
Hotele
Albania

Kuchnia
Albania

Albania
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Albania Pogoda
Albania
Albania
Poradnik
Albania
Warto
zobaczyć
Albania
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Durres pogoda Elbasan pogoda Shkoder pogoda Tirana pogoda Vlore pogoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *