Liban

Oficjalna nazwa: Liban, Republika Libańska
Oryginalna nazwa: الجمهوريّة اللبنانيّة
Stolica: Bejrut
Ludność: 3 925 502
Powierzchnia: 10 452 km²
Język: arabski
Waluta: 1 funt libański = 100 piastrów
Największe miasta: Trypolis, Zahla, Sydon, Baalbek, Tyr


Mapa Libanu
Liban mapa

Liban to niewielkie, ale gęsto zaludnione państwo Bliskiego wschodu, sąsiad Syrii i Izraela. Ciekawostką jest obsadzanie stanowisk państwowych zgodnie z kluczem wyznaniowym- prezydentem musi być chrześcijanin maronita, premierem muzułmanin z odłamu sunnickiego, a przewodniczącym parlamentu- szyickiego. Także ministrowie są dobierani tak, aby zachować równowagę między religiami.

Warunki naturalne.
Liban jest krajem górzystym o wysokości dochodzącej do trzech tysięcy metrów z okładem. Jedynie przy wybrzeżu znajduje się wąski pas nizin. Roślinność uboga, charakterystyczna dla obszaru Morza Śródziemnego, jedynie miejscami pozostałości słynnych lasów cedrowych.

Stary i wciąż popularny.
Liban jest miejscem, gdzie zbiegają się drogi prehistorii i przyszłości. To tu narodziła się cywilizacja Fenicjan, której pozostałości można zresztą oglądać po dziś dzień, to tu także rozwija się nowoczesny przemysł. Liban jest krajem pełnym sprzeczności, począwszy od kart historii po obecne zawiłości polityczne i religijne, a mimo to jest krajem względnie spokojnym, zwłaszcza w porównaniu do pozostałych krajów regionu. Stosunkowo rzadko wplątany w konflikty jest jednym z najlepszych dla turystów celów podróży, gdzie można jednocześnie nauczyć się wiele o zasadach współżycia przedstawicieli wielu różnych kręgów kulturowych, z których żaden nie uzurpował sobie pozycji dominującej.

W porównaniu ze standardami europejskimi trudno jednak uznać Liban za kraj całkowicie bezpieczny. Wielu turystów zresztą od rozpoczęcia tak zwanej „wojny z terroryzmem” unika krajów islamskich w ogóle, co jest niesprawiedliwe i krzywdzące, a czego Liban jest całkiem niezłym dowodem. Warto dołączyć do gości Libanu i przekonać się, że dwie różne kultury mogą żyć ze sobą w zgodzie.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *