[Not a valid template]Kultury Grecji rozwijała się przez tysiące lat, począwszy od czasów Grecji mykeńskiej. Datowanie bywa różne – jedni wskazują na lata 1600-1100 p.n.e. inni na 1400-1200 p.n.e. Kontynuacja tej kultury miała miejsce w Grecji antycznej, która następnie rozwijała się pod wpływem Imperium Rzymskiego i jego następcy, Bizancjum. W późniejszych latach kulturę grecką kształtowali liczni okupanci i najeźdźcy, wśród nich: Imperium Osmańskie, Wenecjanie, Genueńczycy czy w końcu Brytyjczycy.
Współczesna kultura grecka bardzo często odwołuje się do tradycji, jednak pod wieloma względami przypomina – zwłaszcza w obszarach popularnych – kulturę innych krajów Europy, zwłaszcza z okolic północnego wybrzeża Morza Śródziemnego.
Muzyka
Współczesna muzyka grecka bardzo często nawiązuje do folkloru. Płyt z tego rodzaju graniem znajdziemy sporo, zwłaszcza w wersjach mieszających muzykę pop i dance z folkiem. Wciąż popularna pozostaje też muzyka rdzennie ludowa, choć czasem trudno znaleźć coś ciekawego w zalewie płyt z wersjami dyskotekowymi.
W Grecji spotkamy również przedstawicieli gatunków popularnych, znanych na całym świecie. Wielbiciele bluesa mogą polubić takie grupy, jak: Spyridoula, Socrates Drank the Conium i Aphrodite’s Child. Barw alternatywnego rocka bronią m.in.: The Last Drive, Closer, Abbie Gale, I Knew Them, Infidelity, Waterpipes. Za reprezentantów tradycyjnie pojmowanego rocka można uznać takie zespoy, jak: Trypes, Endelekheia, Xýlina Spathiá, Morá Sti Fotiá.
W Grecji popularna jest również muzyka bardziej ekstremalna. Znawcy metalu słyszeli zapewne o grupach Firewind, Nightfall, On Thorns I Lay, Rotting Christ, Septic Flesh czy Fiendish Nymphe, których płyty dostępne są na całym świecie. Nieco mniej osób zna przedstawicieli greckiego punka, warto polecić takie zespoły, jak: Adiexodo, Genia Tou Chaous i Panx Romana.
Literatura
Współczesnym greckim literatom daleko do geniuszu i popularności Homera. Jest wśród nich jednak kilku, którzy zasługują na wyjątkową uwagę, jak choćby poeci, laureaci Nagrody Nobla, Jorgos Seferis i Odysseus Elitis. W Polsce bardzo popularne (dzięki świetnym przekładom Zygmunta Kubiaka) przez wiele lat były wiersze Konstandinosa Kawafisa. Najbardziej znaną powieścią grecką wciąż pozostaje „Grek Zorba” Nikosa Kazantzakisa. Ten sam autor stworzył też powieść, na podstawie której Martin Scorsese nakręcił „Ostatnie kuszenie Chrystusa”.
Religia w Grecji
Większość mieszkańców Grecji jest wyznawcami prawosławnego Autokefalicznego Kościoła Greckiego
prawosławie: 87,1%,
ateizm: ok. 9%
islam: 1,5%,
katolicyzm: 0,61%,
protestantyzm: 0,54%,
Świadkowie Jehowy: 0,26%,
judaizm: 0,05%.
wśród imigrantów dominującą religią jest islam.
Wśród popularnych na świecie współczesnych greckich autorów warto wymienić takich pisarzy, jak: Dimitri Kitsikis, Soti Triantafyllou, Alexis Stamatis, George Leonardos, Yannis Kondos i Dimitris P. Kraniotis.
Teatr
[Not a valid template]Europejski teatr, z całą jego nomenklatura, wywodzi się z tradycji starożytnej Grecji. Współcześnie jednak kraj ten nie jest uważany za znaczący punkt na mapie europejskich teatrów. O wiele ciekawsze wydają się próby rekonstrukcji dawnych przedstawień, wykonywane często na potrzeby turystów, zarówno przez zawodowe, jak i amatorskie zespoły.