Sybin to średniej wielkości miasto w środkowej Rumunii na terenie Siedmiogrodu. Położone jest nad rzeką Cibin, dopływem Aluty.
Miasto zostało założone w 1190 r. przez niemieckich kolonistów sprowadzonych dla zagospodarowania tych terenów. Na tym miejscu znajdował się prawdopodobnie także rzymski posterunek wymieniany w źródłach antycznych jako Caedonia, opuszczony pod naciskiem plemion germańskich.
W XIV w. Sybin wyrósł do rangi ważnego centrum handlowego, jednego z siedmiu miast które dały nazwę Siedmiogród wcześniejszej Transylwanii. Społeczność rzemieślników grupowała się w 19 bogatych gildiach, był także ważnym skrzyżowaniem szlaków pocztowych biegnących z Europy do Turcji, Persji i Chin.
W Sybinie koniecznie trzeba odwiedzić Narodowe Muzeum Samuela Brukenthala, habsburskiego gubernatora Siedmiogrodu, który rozpoczął zbieranie ogromnej kolekcji już w 1790 r. Można tu obejrzeć wspaniałe przykłady malarstwa włoskiego, flamandzkiego i holenderskiego. Barokowy gmach pałacu powstał w latach 1777-1787 według wzorów wiedeńskich.
Główna świątynia miasta powstała na miejscu romańskiej bazyliki mariackiej w XIV w. , rozbudowywana w kolejnych wiekach, obecny wygląd uzyskała około 1520 r. Wewnątrz zachowało się wiele cennych malowideł, ołtarze, chrzcielnica z 1438 r. i ogromne organy.
Ze średniowiecznych fortyfikacji zachowało się 40 baszt obronnych oraz mur długości kilkuset metrów. W XIII w. powstała Wieża Schodów i Pasaż Schodów łączące Dolne i Górne Miasto. W tym czasie powstała także Wieża Ratuszowa będąca niegdyś bramą w drugim obwodzie obwarowań miejskich. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczne z pięknym dziedzińcem. Z XV w. pochodzą baszty Arkebuźników, Garncarzy i Stolarzy oraz tzw. Gruba Baszta, w której otworzono pierwszy miejski teatr.
Na Starym Mieście znajdziemy wiele kamienic i domów pamietających czasy saskie między innymi Casa Böbel, Hecht, Haller, Filek, Karl und Michael Brukenthal. W kamienicy z 1589 r. przy Małym Rynku urządzono ciekawe Muzeum Historii Farmacji. Spacerując po Starym Mieście zwróćmy uwagę na wysokie dachy z charakterystycznymi oknami zwanymi „oczami miasta”. Ten element architektoniczny jest charakterystyczny właśnie dla okręgu Sybina.