Rumunia Góry Bucegi

Góry Bucegi są częścią Karpat Południowych, leżą w centralnej części kraju w południowej części Wyżyny Transylwańskiej, na południe od Braszowa. Zajmują okręgi Prahova, Dymbowica, Ardżesz i Braszów.
Rzeka Jałomica ma źródła na południowych stokach szczytu Omul, spływa na południe koło miasta Targoviste. Jałomica wyrzeźbiła najgłębszą z dolin przecinających góry Bucegi. Bardzo popularna wśród turystów jest dolina rzeki Prahova z miastami Busteni i Sinaia. W Busteni można obejrzeć piękny pałac byłego premiera Rumunii (1899-1900) Gheorghe Cantacuzino, malowniczy ratusz, prawosławny monastyr, kościół i drewniany dom kultury o niezwykłej architekturze.

W Sinai znajduje się przepiękny Pałac Peleş, wybudowany w dolinie potoku o tej samej nazwie. Wzniesiony w latach 1873-1883 na polecenie króla Rumunii Karola I według planów niemieckiego architekta Wilhelma Doderera. Nad budową a następnie wystrojem czuwali najlepsi architekci i dekoratorzy, między innymi Karel Liman czy Wiedeńczyk Berhard Ludwig. Znacjonalizowany po zakończeniu II wojny światowej wrócił w ręce rumuńskiej rodziny królewskiej w 2006 r. Obecnie udostępniono go dla zwiedzających.

Góry Bucegi były pradawnym, świętym miejscem pierwszych znanych mieszkańców Rumunii – Daków. To prawdopodobnie tutaj znajdowała się święta góra Kogainon, gdzie mieszkał mityczny Zalmoxis. Najwyższym szczytem pasma jest Omu (2 505 m n.p.m.) gdzie znajduje się najwyżej położone, karpackie schronisko turystyczne Cabana Omu. Poniżej znajduje się płaskowyż Bucegi z rzadko spotykanymi na takich wysokościach łąkami. Wiatr i deszcz wyrzeźbiły w skałach fantastyczne postacie nazwane między innymi Sfinksem czy Wieżą Babel.

Znaczna część gór objęta jest chronionym parkiem narodowym, rozciągającym się na powierzchni prawie 19 ha. Park rozciąga się na płaskowyżu w południowej części pasma oraz malowniczej dolinie Jałomicy, wschodnich i zachodnich urwiskach i rejonie Omula. Żyją tutaj niedźwiedzie, wilki, żbiki, rysie i kozice. Śnieg zalega tu często aż do czerwca a średnia temperatura wynosi zaledwie 3ᵒC.

Szczyty można zdobyć dzięki dwóm kolejką gondolowym, odchodzącym z Sinai i Busteni, turyści mają do dyspozycji liczne schroniska i hotele górskie. Chętnie odwiedzany jest pomnik żołnierzy rumuńskich poległych w czasie I wojny światowej, Crucea Caraiman, potężny krzyż mierzący 36 m wysokości. Natomiast w dolinie Jałomicy warto zobaczyć pustelnię Pestera i jaskinię Ialomitei.

Rumunia - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Rumunia

Galeria
Rumunia
Hotele
Rumunia

Kuchnia
Rumunia

Rumunia
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Rumunia Pogoda
Rumunia
Rumunia
Poradnik
Rumunia
Warto
zobaczyć
Rumunia
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Ukraina warto zobaczyć Rosja warto zobaczyć Niemcy warto zobaczyć Francja warto zobaczyć Chorwacja warto zobaczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.