Rumunia poradnik turysty

Ubezpieczenie komunikacyjne czyli tak zwana zielona karta jest obowiązkowe, uznawane są polisy polskich firm. Ze względu na wysokie koszty leczenia powinniśmy wykupić ubezpieczenie zdrowotne, zwłaszcza że poziom gabinetów prywatnych jest znacznie lepszy od państwowych.
Bez względu na obiegowe opinie Rumunia jest krajem bezpiecznym dla turystów. Nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością, jedynie na dworcach, targowiskach i środkach komunikacji miejskiej powinniśmy uważać na kieszonkowców.

Przyjeżdżając do Rumunii na okres nie dłuższy niż 90 dni nie musimy posiadać wizy, nie ma także obowiązku pokazywania biletu powrotnego na granicy. Powinniśmy posiadać około 30 USD na utrzymanie na dzień a dzieci połowę tej kwoty. Ważność paszportu musi przekraczać okres planowanego pobytu o co najmniej 6 miesięcy. Do wjazdu oprócz ważnego paszportu uprawnia nas również dowód osobisty, utratę któregoś z tych dokumentów lub obu należy zgłosić w terminie do 48 godzin na najbliższym posterunku policji. Wwozimy swobodnie i wywozimy do 50 RON, przepisy określające naliczanie podatku VAT nie odnoszą się do turystów.

Istnieje obowiązek meldunkowy, zwykle zajmuje się tym administracja hoteli czy pensjonatów. W innych wypadkach należy zgłosić się na posterunek policji po 10 dniach pobytu w danej miejscowości.

Najlepiej unikać podróżowania nocą, jeżeli zostaniemy do tego zmuszeni musimy uważać na jadące drogą, nieoświetlone, wozy konne, rowery i pojazdy zaparkowane na pasach ruchu. Honorowane jest zarówno międzynarodowe prawo jazdy jak i krajowe. W ruchu drogowym piesi są szczególnie uprzywilejowani. Przekraczanie dopuszczalnych prędkości, zwłaszcza na terenie zabudowanym, jest surowo karane. Mandaty wynoszą od 50 do 250 USD, policja może także zatrzymać prawo jazdy. Dopuszczalna norma alkoholu we krwi prowadzącego to 0,8 promila – przekroczenie tej normy podlega karze 1 do 5 lat pozbawienia wolności. Od 2005 r. obowiązują opłaty, winiety dla wszystkich pojazdów, najlepiej kupić je na stacjach PETROM, za brak winiety grożą wysokie kary. Przy przekraczaniu Dunaju, zależnie od rodzaju samochodu, musimy się liczyć z dodatkowymi opłatami, opłaty za przeprawę promem to ok. 20 USD za samochód osobowy. Wysokość innych opłat wjazdowych i wyjazdowych ustalają władze samorządowe poszczególnych miejscowości, mogą być ekologiczne, dezynfekcyjne, tranzytowe i tym podobne. Zwykle jest to około 10 EURO.

Rumunia jest krajem prawosławnym i nie ma tu norm prawnych i obyczajowych, które różniłyby się specjalnie od polskich. Bardzo ważnym świętem, obchodzonym nawet huczniej niż u nas jest Wielkanoc, 1 grudnia obchodzona jest rocznica zjednoczenia Siedmiogrodu i Rumunii.

Rumunia - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Rumunia

Galeria
Rumunia
Hotele
Rumunia

Kuchnia
Rumunia

Rumunia
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Rumunia Pogoda
Rumunia
Rumunia
Poradnik
Rumunia
Warto
zobaczyć
Rumunia
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Rumunia Sybin Rumunia Bran Rumunia Sighisoara Sli Lanka Anuradhapura Chorwacja Pula

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *