[Not a valid template]Kuchnia stanowi jeden z istotniejszych elementów życia Meksykanów. Jest tak różnorodna, jak różnorodny jest sam Meksyk. Wynika to zarówno z wciąż obecnych licznych wpływów kultur prekolumbijskich (trzeba pamiętać, że 60 proc. mieszkańców Meksyku stanowią Metysi) Majów, Azteków i Zapoteków jak i późniejszym wpływom hiszpańskim.
Dzięki kuchni meksykańskiej zmieniła się kuchnia na całym świecie. To z tego kraju do Europy, a następnie do innych krajów trafiły pomidory, papryka i kukurydza i kakao, które Aztekom i Majom służyło do wyrobu rytualnego napoju – czekolady.
Dzisiejsza kuchnia meksykańska podobnie jak ta prekolumbijska oparta jest głównie na fasoli, mięsie szczególnie indykach (choć przed podbojem przez Hiszpanów była to dziczyzna), rybach i kukurydzy różnych odmianach papryk i chili i przez stulecia niewiele się zmieniła.
W listopadzie 2010 roku kuchnia meksykańska została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego jako wzorzec kulturowy zawierający techniki kulinarne i obrzędy stosowane od wieków.
Wiele tradycyjnych potraw meksykańskich ma swoje regionalne odmiany i będzie zupełnie odmiennie smakować w różnych częściach kraju. Na południu je się zdecydowanie ostrzej, niektóre potrawy są dla Europejczyka wręcz palące, natomiast im dalej na północ, tym potrawy łagodniejsze. Jedna z podstaw wyżywienia Meksykanów – tortilla czyli placek zastępujący chleb – także inaczej się przyrządza w różnych częściach – na północy jest robiony z mąki pszennej, a na południu wyłącznie z kukurydzianej.
Na wybrzeżu je się bardzo dużo ryb i owoców morza.
Najbardziej znane potrawy
Będąc w Meksyku są potrawy, które wręcz trzeba spróbować, inaczej wspomnienia z tego kraju nie będą kompletne.
Czekolada – meksykańska czekolada niewiele ma wspólnego ze słodkim napojem podawanym w polskich kawiarniach. Ta meksykańska to podawana na zimno mieszanina ziaren kakaowca, chili i ziaren kukurydzy. Napój jest bardzo popularny na półwyspie Jukatan oraz w południowej części kraju.
Cariche lub Ceviche – popularna zwłaszcza na północy kraju surowa ryba marynowana w soku z limonki, dzięki której białko ulega ścięciu.
Taco – podawane w restauracji jako przystawka – tortilla kukurydziana z dodatkiem mięsa wołowego, chili, fasoli lub kukurydzy i pomidorów
Burrito – odmiana taco występująca na północy kraju. Tortilla pszenna z nadzieniem mięsno – warzywnym. Znane jest także jako taco de Canasta – taco z mąki pszennej.
Indyk lub kurczak w sosie mole poblano – to jedna z tradycyjnych potraw meksykańskich podawana z okazji świąt. Sos mole poblano robi się z czekolady i dużej ilości kilku gatunków papryczek chili.
Chilles rellenos – papryczki chili faszerowane mięsem lub serem, a następnie smażone w głębokim tłuszczu
Enchilada – kukurydziana tortilla polana ostrym sosem, a następnie wypełniona mięsem lub owocami morza, warzywami, serem. Podawana z dodatkiem śmietany, cebuli, chili i kolendry
Huevos rancheros – jajka sadzone zawijane w tortilli z dodatkiem pomidorów, chili, czasem ostrego sosu, czosnku i cebuli.
Salsa – sos przeważnie zrobiony z drobno pokrojonych pomidorów z dodatkiem kolendry, czosnku, cebuli, papryki i chili.
Guacamole – znany od czasów Azteków sos ze zmiażdżonych owoców awokado z dodatkiem cebuli, soli, soku z limonki często z dodatkiem chili i kolendry.
To tylko niektóre z propozycji meksykańskich specjałów. Warto próbować kuchni regionalnych, szczególnie w niewielkich restauracyjkach w których bywa miejscowa ludność
Popularne napoje alkoholowe
Tequila – chyba najbardziej znana w naszym kraju wódka meksykańska. Jest odmianą mezcalu. Uzyskuje się ją ze sfermentowanego soku błękitnej agawy, który po kilkukrotnej destylacji leżakuje w dębowych beczkach. Rozróżnia się dwa rodzaje tequili białą i złotą. Tą pierwszą podaje się z solą i plasterkiem limonki, natomiast złotą z pomarańczą i cynamonem. Warto jednak wiedzieć, że Meksykanie najczęściej popijają ten trunek be żadnych dodatków.
Mezcal – tradycyjna wódka meksykańska. Dokładne tłumaczenie nazwy to gotowana agawa. Otrzymywana jest z rdzenia różnych gatunków agawy. Po destylacji trunek ma około 90 proc. alkoholu i pije się go bez rozcieńczania. Mezcal leżakuje przez kilka miesięcy do nawet kilku lat w szklanych pojemnikach. Charakterystyczne (choć nie we wszystkich gatunkach mezcalu stosowane) dla tego trunku jest także włażenie do butelki 1-2 gąsienic żerujących na agawach.
Piwo – napój bardzo popularny, istnieje wiele gatunków i lokalnych odmian. Często popija się je z dodatkiem cząstki limonki.
Popularne drinki:
Margarita – bodaj najbardziej znany meksykański drink. Skład: tequila, likier pomarańczowy, sok z limonki
Pina colada – najczęściej podawany w kurortach. Skład: mleko kokosowe, sok z ananasa, rum
W Meksyku w barach, kawiarniach i restauracjach powinno się zostawiać napiwki. Ich wysokość, to zazwyczaj 10 – 15 proc. Co ciekawe napiwki przyjęte są także za wykonywanie innych usług – na przykład nalanie benzyny na stacji.