[Not a valid template]To największa meksykańska wyspa na Morzu Karaibskim – zwana była przez Majów Ah-Cuzomil-Peten, czyli Wyspą Jaskółek – ma 48 km długości i 16 km szerokości. Głównym miastem na wyspie jest San Miguel de Cozumel, w którym mieszka około 70 tys. osób. W sezonie akademickim miasto zapełnione jest studentami bowiem na wyspie znajdują się dwa uniwersytety – Universidad de Quintana Roo i Partenon. W mieście wiele towarów można kupić bezcłowo.
Wyspa popularność zaczęła zyskiwać dopiero w latach 60-tych XX wieku, kiedy to „odkrył” ją podróżnik i dokumentalista Jacques Costeau. Cozumel leży na drugiej co do wielkości na świecie rafie koralowej – Wielkiej Rafie Mezoamerykańskiej, która nazywana jest „nurkowym rajem”. Dla amatorów tego sportu przygotowano ponad 100 miejsc do nurkowania oraz 12 w których można nurkować bez butli tlenowej. Popularna jest także wśród surferów. Upodobali ją sobie także nowożeńcy, którzy chętnie spędzają w tym miejscu swój miesiąc miodowy.
Wyspa jest bardzo lubiana przez turystów. Przyroda na niej wciąż jest dziewicza, a wielokilometrowe plaże zapewniają doskonałe warunki do wypoczynku. Infrastruktura na Cozumel jest bardzo dobrze rozwinięta, wiele hoteli posiada własne przystanie jachtowe oraz duże baseny.
W San Miguel w każda niedzielę na głównym skwerze odbywa się festiwal „The Big Local Fiesta” z meksykańską muzyką i ludowymi tańcami. Na głównej miejskiej promenadzie jest wiele knajpek i tawern, które zapełniają się wieczorami. Także miłośnicy dyskotek znajdą dla siebie kilka lokali.
Niezwykle barwna jest także historia tej wyspy. Przez stulecia za czasów Majów była ośrodkiem kultu Bogini Księżyca. Na wyspie znajdowało się wiele świątyń, które odwiedzały głównie kobiety, które chciały zajść w ciążę. Po podboju wyspy przez Hiszpanów mieszkających tam Majów wyniszczyła epidemia ospy. Z około 40 tys. mieszkańców przeżyło jedynie 30 osób. Wyspa aż do połowy XIX wieku stała się kryjówką piratów, później znów została zasiedlona przez Majów.
Niestety główna świątynia bogini Księżyca została zniszczona w czasie II wojny światowej – w miejscu gdzie stała wybudowano pas startowy dla samolotów. Po mniejszych świątyniach zostały tylko ruiny, głównie w centralnej części wyspy.