Meksyk

Oficjalna nazwa: Meksykańskie Stany ZjednoczoneFlaga Meksyk
Oryginalna nazwa: Estados Unidos Mexicanos
Stolica: Meksyk
Ludność: 111,211mln – 2/3 zamieszkuje meksykańskie miasta
Powierzchnia: 1 972 550 km2
Język: hiszpański (pozostałość po wpływach Hiszpanii) oraz 63 języki indiańskie
Waluta: 1 peso meksykańskie =100 centavos
Oznaczenia kodowe Meksyku: MX, MEX
Największe miasta: Meksyk, Guadalajara, Monterrey, Toluca, Tijuana, Leon, Juarez, Acapulco


Mapa Meksyku
Meksyk mapa

[Not a valid template]Meksyk – kolebka prekolumbijskich cywilizacji Azteków i majów, kraj przemytników narkotyków i telenowel, paaństwo mimo że swoim położeniem zaliczane do Ameryki północnej, to jednak kulturowo bardziej zblizone do Ameryki Południowej.

Najprężniej rozwijający się kraj Ameryki łacińskiej, którego główną siłą napędową jest turystyka oraz wydobycie ropy naftowej, przez co silnie zaznacza się podział na bogatsze części kraju – północną i środkową oraz uboższą południową.

Warunki naturalne i położenie Meksyku:
[Not a valid template]Meksyk położony jest w jednym z najbardziej aktywnych tektonicznie obszarów świata, co powoduje m.in. częste trzęsienia ziemi, i erupcje z 3 aktywnych jeszcze wukanów: Orizaby, Citlaltépetl i Popocatépetl. Również położenie na złączeniu 3 płyt: Północnoamerykańskiej, pacyficznej i Karaibskiej ma wpływ na ukształtowanie terenu, tj. spowodowały wypiętrzenie łańcuchów górskich, które stanowią kontynuację Amerykańskich Kordylierów – dzielą się na dwie części Sierra Madre Zachodnie i Wschodnie oraz rozciągającego się między nimi płaskowyżu – Wyżyny Meksykańskiej, która zajmuje dwie trzecie kraju. Na południu kraju znajduje się depresja – Balsas oraz malownicza Riwiera Meksykańska, którą to chętnie odiwedzają turyści będący w górach Sierra Madre Południowe.
Namiastką Ameryki w Meksyku jest Półwysep Kalifornijski, o długości ok 1300 km, ze znanym miastem Tijuana, o którym piosenki śpiewał m.in. Manu Chao.

[Not a valid template]Co przyciąga turystów z całego świata do Meksyku? W różnych miejscach kraju, czy to w metropoliach czy w dżunglii, ale głównie na Półwyspie Jukatan, można zobaczyć pozostałości po prekolumbijskich cywilizacjach. Punkty archeologiczne znajdują się m.in. w Teotihuacán, Monte Albán, Chichén-Itzá, El Tajin, Uxmal, Xochicalco. Ponadto w Meksyku warto zobaczyć: kopalnia srebra w Guanajuat, rezerwat biosfery Sian Ka’an, Pierwsze XVI-wieczne klasztory na zboczach wulkanu Popocatépil, Dawne miasto Majów Calakmul, Campeche oraz plantacje agawy i tradycyjne wytwórnie tequili w stanie Jalisco.

Meksyk - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Meksyk

Galeria
Meksyk
Hotele
Meksyk

Kuchnia
Meksyk

Meksyk
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Meksyk Pogoda
Meksyk
Meksyk
Poradnik
Meksyk
Warto
zobaczyć
Meksyk
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Indonezja Kuchnia Albania kuchnia Chiny Kuchnia Kenia Kuchnia Rosja kuchnia

Jedna odpowiedź na „Meksyk

  1. Pingback: Meksyk: internetowy atlas dla turystów - Państwa Świata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *