Meksyk kultura

[Not a valid template]Kultura meksykańska jest niezwykle zróżnicowana. Do dziś jednym z bardzo ważnych elementów są pozostałości po wielkich cywilizacjach prekolumbijskich – Majach, Aztekach i Zapotekach.

Każdy z regionów Meksyku posiada własną i niepowtarzalną sztukę ludową. Na przykład w górskich wioskach wciąż wyrabiany jest ręcznie popel amante czyli papier z kory drzew, na którym Aztekowie malunkami uwieczniali różne historie, a dziś używany jest głównie w trakcie obrzędów lokalnych uzdrowicieli.

Bardzo ważny element w życiu Meksykanów odgrywa muzyka, szczególnie popularna jest muzyka ludowa – ranchero i mariachi, która zyskała popularność w wielu krajach na świecie. Muzykanci obecni są wszędzie: na ulicach, w autobusach, w restauracjach. Ubrani w ludowe stroje z nieodłącznymi gitarami i mandolinami opowiadają śpiewem historię swojego kraju.

Choć powszechnie używanym językiem jest język hiszpański, w wielu wiejskich terenach miejscowa ludność posługuje się narzeczami indiańskimi. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa także starożytny język Majów, którego uczy się coraz więcej osób z dużych ośrodków miejskich.

Będąc w Meksyku warto zobaczyć Valadores, czyli podniebny taniec, który wykonują ludzie orły. To niezwykłe widowisko, a właściwie ceremonia, która narodziła się około 500 roku. Valadores miała zapewnić urodzaj i przychylność boga Xipo Totec. Wywodzi się najprawdopodobniej z kultury Totanaków, którzy zamieszkiwali środkowe wybrzeże Zatoki Meksykańskiej. Obrzęd ten jest pełen symboliki i niezwykle widowiskowy. Czterech mężczyzn zwisających na linach zaczepionych do wysokiego pala wiruje w takt muzyki wykonywanej przez piątego mężczyznę siedzącego na jego szczycie. Pokazy Valadores można zobaczyć w otwartych dla turystów strefach archeologicznych, a także w Muzeum Archeologicznym w Mexico City.

Przez wiele stuleci w Meksyku dominowała kultura machismo, polegająca na silnej i wręcz ostentacyjnej dominacji mężczyzny nad kobietą. Dziś, szczególnie w dużych miastach machismo zanika, a kobiety stają się coraz aktywniejsze w różnych dziedzinach życia. Machismo wciąż jest jednak dosyć powszechne w rejonach wiejskich, szczególnie położonych z dala od nowoczesnych metropolii.

Istotną rolę w życiu Meksykanów odgrywa także piłka nożna (swoją drogą w piłkę kopaną grały już ludy prekolumbijskie, choć zasady nieco się różniły od współczesnych). O jej popularności świadczy budzący u Europejczyków co najmniej zdziwienie zwyczaj obchodzenia w dniu 2 listopada cmentarzy z telewizorami, na których wyświetlane są ulubione mecze zmarłych. Święto zmarłych to jedno z ważniejszych świąt meksykańskich – połączenie dawnych wierzeń prekolumbijskich z wpływami europejskimi. Meksykanie wierzą, że tego dnia zmarli schodzą na ziemi, by móc porozmawiać z pozostałymi członkami rodziny. Święto Zmarłych zostało w 2003 roku wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

Współczesny Meksyk to przede wszystkim muriale Diego Riviery, malarstwo Fridy Kahlo, współczesne kino i literatura. Jednak sztuka nowoczesna ma wciąż głęboko wyryte kilkutysięczną historię tego państwa, której nie zdołali zniszczyć nawet konkwistadorzy.

Religia w Meksyku
Katolicy 74.612.373
Protestanci i ewangelicy 4,408,159

Pentekostalizm 1.373.383
“La Luz del Mundo” 69.254
Inni 2.965.647

“Badacze Pisma Św.” 1,751,910
Adventyści 488.945
Mormoni 205.229
Świadkowie Jehowy 1.057.736

Judaizm 45.260
Ateiści 2.982.929
Nieokreśleni 732.630

Meksyk - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Meksyk

Galeria
Meksyk
Hotele
Meksyk

Kuchnia
Meksyk

Meksyk
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Meksyk Pogoda
Meksyk
Meksyk
Poradnik
Meksyk
Warto
zobaczyć
Meksyk
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Kuba Ceny i zakupy Meksyk Sri Lanka ceny i zakupy Meksyk poradnik turysty Rumunia ceny i zakupy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *