Szczepienia profilaktyczne nie są wymagane ale warto je zastosować ze względu na własne bezpieczeństwo.
Zaleca się szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi i polio, durowi brzusznemu, wściekliźnie. Może to być przedsięwzięcie kosztowne, dlatego warto się skonsultować z lekarzem (np. wojewódzką stacją sanepidu mającą Międzynarodowy Punk Szczepień) i ustalić, które ze szczepień są bezwzględnie konieczne. Niektóre wymagają kilku dawek, w odstępach 1,2,6 lub 1,2,12 miesięcy a także okresu na aktywację w organizmie.
Malaria stanowi zagrożenie tylko podczas wycieczek do dżungli, terenów podmokłych i bagiennych, głownie w rejonie Mekongu i na granicy z Tajlandią. Nie istnieje skuteczna szczepionka, możemy natomiast przyjmować leki antymalaryczne – w tej sprawie trzeba skonsultować się z lekarzem.
Komary przenoszą także japońskie zapalenie opon mózgowych oraz dengę.
Ponadto istnieje zagrożenie wirusem HIV, ptasią grypą, amebą i chorobami skórnymi.
Nie pijemy wody ze zbiorników, źródeł, studni, nie przegotowanej wody z wodociągu – zęby także bezpieczniej jest umyć w wodzie butelkowanej. Ręce warto umyć przy każdej okazji, na pewno po każdej wizycie w sklepie czy na miejscowym targu.
Odmienna flora bakteryjna produktów spożywczych, może wywołać problemy z przewodem pokarmowym. Surowe owoce i warzywa myjemy i obieramy ze skórki, unikamy także jedzenia od ulicznych sprzedawców.
W Kambodży nie istnieje państwowy system ubezpieczeń zdrowotnych, każda usługa medyczna jest płatna osobno. Gabinety lekarskie i szpitale są dostępne głównie w dużych miastach, na prowincji możemy mieć problemy z pomocą medyczną.
Kosz wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, specjalisty, stomatologa to koszt 14-40 USD, podobnie pobyt w szpitalu. Pacjent ponosi dodatkowo koszty lekarstw, środków opatrunkowych, zabiegów i wyżywienia.
Pobyt w prywatnej klinice to od 80 do 200 USD dziennie, tylko takie placówki zapewniają transport medyczny. Przed wyjazdem należy wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne.