Kambodża Preah Vihear

Ruiny imponującej, hinduistycznej świątyni boga Shiwy leżą na pograniczu Kambodży i Tajlandii, w niskich Górach Dagrek (najwyższy szczyt 753 m n.p.m.). Pomiędzy krajami od lat trwa spór o tą niezwykłą atrakcję turystyczną, Kambodża zalicza ją do swojej północnej prowincji Preah Vihear natomiast Tajlandia do Prowincji Sisaket.

Trasa dojazdowa prowadzi z Siem Reap do miasteczka Anlong Veng, gdzie możemy wynająć środek transportu, którym dotrzemy do ukrytego wśród dżungli zabytku.
Preah Vihear powstała w latach 839-1200 na rozkaz władców Imperium Khmerskiego, tych samych którzy wznieśli wspaniały Angkor. Znaczna część jest w chwili obecnej zrujnowana, co nie przeszkodziło we wpisaniu jej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Świątynia malowniczo wznosi się na skalnej grzędzie, tworząc plątaninę długich, krętych schodów, chodników i klatek schodowych o łącznej długości 800 m. Duża część do dziś nie została odbudowana, między głazami zieją głębokie szczeliny, w załomach muru rośnie trawa a deszcz i wiatr wykruszyły część płaskorzeźb.
Mimo to na krużgankach nadal przechadzają się mnisi w pomarańczowych szatach a w zrujnowanych kaplicach tlą się kadzidła.

Pierwsza pustelnia powstała tutaj już w IX w., później zaczęły wyrastać kolejne świątynie, wkomponowane w otaczające skały. Stanowi wybitny przykład architektury Khmerów zarówno w odniesieniu do planu całości, rzeźbionych detali dekoracji jak i wspaniałego połączenia z krajobrazem.

Kambodża - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Kambodża

Galeria
Kambodża
Hotele
Kambodża

Kuchnia
Kambodża

Kambodża
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Kambodża Pogoda
Kambodża
Kambodża
Poradnik
Kambodża
Warto
zobaczyć
Kambodża
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Kambodża Galeria Paragwaj Kambodża Tajwan Łotwa Warto zobaczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *