Kambodża Angkor Wat

Kompleks Angkor obejmuje ogromny teren dawnej stolicy Imperium Khmerów, wypełniony przez kamienne pałace i świątynie.

Wzdłuż brukowanych dróg ciągną się rzędy rzeźbionych kolumn, wielopiętrowe, kaskadowe konstrukcje i gigantyczne twarze bogów pokryte zielonym mchem. Największe z budowli otoczone są szerokimi fosami, w których kwitną egzotyczne kwiaty.
Angkor oznacza w języku khmerskim „miasto” lub „święte miejsce”. Leży kilka kilometrów od Siem Reap w północno-zachodniej części kraju.

Największa świątynia zespołu – Angkor Wat została zbudowana przez władcę Imperium Khmerskiego Surjawarmana II na cześć boga Wisznu, jednego z najważniejszych bóstw hinduizmu. Król jako wszechwładny władca identyfikował się z Wisznu.

Władcy wprowadzili do Imperium kult dawaradży czyli królów-bogów, zaczerpnięty prawdopodobnie z Jawy. Panowali posługując się boskim autorytetem, przypisując sobie ponadnaturalną potęgę dzięki czemu otaczani byli przez poddawanych czcią i słuchani pokornie. Wszystkie zasoby państwa przeznaczono na podtrzymywanie kultu, czego wyrazem był także wspaniały Angkor. Ustanowiono kapłanów, którzy z czasem utworzyli niezwykle potężną kastę, mieli poświęcić się tylko jednemu zadaniu – podtrzymywaniu wiary w boga-władcę.
Przy budowie monumentalnego kompleksu pracowało 5 tys. rzemieślników i ponad 50 tys. robotników. Wykonany został z twardego laterytów o pięknej, czerwonej barwie przechodzącej w ciemnobrązową.
Na jednej ze ścian świątyni wykuto na powierzchni 900 metrów prawie 20 tys. postaci w scenach z mitologii hinduistycznej i życia dworu. Do najsłynniejszych należy ubijanie Morza Mleka przez bogów i demony, w celu wydobycia z głębin eliksiru nieśmiertelności. Reliefy w większości odznaczają się subtelnym pięknem, precyzją, dbałość o detal, symetrię i proporcję.
Płaskorzeźby początkowo malowano wieloma kolorami, które pięknie harmonizowały z pokrytymi złotem wieżami Bajonu.

Buddyjska świątynia Bajon powstała z rozkazu króla Dżajawarmana VII. Posiada 54 wieże ozdobione lekko uśmiechniętymi twarzami Buddy Awalokiteśwary, uosabiającymi współczucie. Bajon stanowi część kompleksu Angkor Thom obejmującego wcześniejsze świątynie Baphuon, Phimeanakas, pałac królewski i wiele innych. Ostatnią z wybudowanych tutaj świątyń jest Prasat Top, zwana także Mangalartha, konsekrowana w 1295 r.
Angkor Thom powstało na planie kwadratu otoczonego murami o wysokości 8 m i fosą, dokładnie w połowie każdego z boków znajdują się bramy i drogi prowadzące do centralnej świątyni Bajon. Południowa brama leży około 7 km na północ od Siem Reap i 2 km od Angkor Wat.

Kambodża - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Kambodża

Galeria
Kambodża
Hotele
Kambodża

Kuchnia
Kambodża

Kambodża
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Kambodża Pogoda
Kambodża
Kambodża
Poradnik
Kambodża
Warto
zobaczyć
Kambodża
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Chiny Kultura Kambodża Ceny i zakupy Kambodża Galeria Kambodża Phnom Penh Kambodża

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.