Kambodża Phnom Penh

Stolica Kambodży położona jest w południowo-zachodniej części kraju, u ujścia rzeki Tonle Sap do Mekongu. Na wiosnę, kiedy śniegi topnieją w Tybecie, można zaobserwować ciekawe zjawisko – Mekong przybiera a masy wody zostają wypchnięte w Tonle Sap, zmieniając kierunek biegu rzeki.

Miasto zostało założone w 1370 r. jako Chadomyk ale nie odgrywało większej roli do 1431 r. kiedy na kraj napadli Syjamczycy miażdżąc wszelki opór i docierając aż do potężnych murów Angkoru. Po siedmiu miesiącach oblężenia pierwsza stolica upadła i została porzucona, centrum administracyjne i gospodarcze przeniesiono do Phnom Penh.

W latach 1876-1945 kiedy kraj znalazł się pod protektoratem Francji, Phnom Penh stało się centrum francuskiej administracji, co pozostawiło architektoniczne ślady w substancji miasta. Poważnie zniszczone i wyludnione w okresie rządów Czerwonych Khmerów, przez długi czas podnosiło się z ruin.
Dzisiaj opisywane jest jako mieszanka azjatyckiej egzotyki, gwaru wielkiego miasta i gościnności mieszkańców. W ciągu kilku ostatnich lat wzbogaciło się o wiele nowych restauracji, hoteli, nocnych klubów, kawiarni i dyskotek.

Do najważniejszych atrakcji należy Pałac Królewski, wybudowany przez króla Norodomo w 1870 r. W skład rozległego, przepysznie ozdobionego kompleksu wchodzi m.in. Rezydencja Królewska, Sala Tronowa i Srebrna Pagoda. Pałac otwarty jest codziennie, z wyjątkiem dni kiedy odwiedza go król.

Wat Preah Keo Morokat czyli Srebrna Pagoda powstała w XIX w., jej nazwa pochodzi od srebrnych płyt (ponad 5 tys.), którymi pokryta jest podłoga. Przechowywane są tutaj zabytki z okresu Imperium Khmerskiego, posążek Szmaragdowego Buddy i królewska lektyka. Zewnętrzne ściany zdobią sceny z eposu Ramajana.
Odwiedzając Phnom Penh nie można ominąć Muzeum Narodowego z bogatymi zbiorami sztuki i architektury z okresu Angkor i późniejszych, między innymi wspaniałą statuę Trędowatego Króla z Angkor Thom.

Świątynia Wat Phnom powstała na niewysokim wzgórzu w XIV w. Według legendy piekną arystokratka, pani Ya Penh, z okiem swojego pałacu wychodzących nad Mekong, zobaczyła płynący rzeką ogromny pień drzewa koko. Wydobyła go na brzeg wraz z sąsiadami, a po otworzeniu, we wnętrzu znaleźli cztery brązowe statuetki Buddy i kamienną figurkę bogini Prah Noreay. Umieszczono je w małej kapliczce i rozpoczęto usypywanie wzgórza – Góry Pani Penh, na którym powstała świątynia a w XVII w. także klasztor Wat Phnom. Świątynia w swoim obecnym wyglądzie powstała w 1926 r.

W mieście istnieją także miejsca związane z okrutnym reżimem Czerwonych Khmerów – Muzeum Toul Sleng (dawne więzieni) i Pola śmierci gdzie torturowano i zabito ponad 17 tys. osób.

Kambodża - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Kambodża

Galeria
Kambodża
Hotele
Kambodża

Kuchnia
Kambodża

Kambodża
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Kambodża Pogoda
Kambodża
Kambodża
Poradnik
Kambodża
Warto
zobaczyć
Kambodża
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Chiny Kultura Kambodża Ceny i zakupy Kambodża Galeria Kambodża Phnom Penh Kambodża

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.