Stolica Kambodży położona jest w południowo-zachodniej części kraju, u ujścia rzeki Tonle Sap do Mekongu. Na wiosnę, kiedy śniegi topnieją w Tybecie, można zaobserwować ciekawe zjawisko – Mekong przybiera a masy wody zostają wypchnięte w Tonle Sap, zmieniając kierunek biegu rzeki.
Miasto zostało założone w 1370 r. jako Chadomyk ale nie odgrywało większej roli do 1431 r. kiedy na kraj napadli Syjamczycy miażdżąc wszelki opór i docierając aż do potężnych murów Angkoru. Po siedmiu miesiącach oblężenia pierwsza stolica upadła i została porzucona, centrum administracyjne i gospodarcze przeniesiono do Phnom Penh.
W latach 1876-1945 kiedy kraj znalazł się pod protektoratem Francji, Phnom Penh stało się centrum francuskiej administracji, co pozostawiło architektoniczne ślady w substancji miasta. Poważnie zniszczone i wyludnione w okresie rządów Czerwonych Khmerów, przez długi czas podnosiło się z ruin.
Dzisiaj opisywane jest jako mieszanka azjatyckiej egzotyki, gwaru wielkiego miasta i gościnności mieszkańców. W ciągu kilku ostatnich lat wzbogaciło się o wiele nowych restauracji, hoteli, nocnych klubów, kawiarni i dyskotek.
Do najważniejszych atrakcji należy Pałac Królewski, wybudowany przez króla Norodomo w 1870 r. W skład rozległego, przepysznie ozdobionego kompleksu wchodzi m.in. Rezydencja Królewska, Sala Tronowa i Srebrna Pagoda. Pałac otwarty jest codziennie, z wyjątkiem dni kiedy odwiedza go król.
Wat Preah Keo Morokat czyli Srebrna Pagoda powstała w XIX w., jej nazwa pochodzi od srebrnych płyt (ponad 5 tys.), którymi pokryta jest podłoga. Przechowywane są tutaj zabytki z okresu Imperium Khmerskiego, posążek Szmaragdowego Buddy i królewska lektyka. Zewnętrzne ściany zdobią sceny z eposu Ramajana.
Odwiedzając Phnom Penh nie można ominąć Muzeum Narodowego z bogatymi zbiorami sztuki i architektury z okresu Angkor i późniejszych, między innymi wspaniałą statuę Trędowatego Króla z Angkor Thom.
Świątynia Wat Phnom powstała na niewysokim wzgórzu w XIV w. Według legendy piekną arystokratka, pani Ya Penh, z okiem swojego pałacu wychodzących nad Mekong, zobaczyła płynący rzeką ogromny pień drzewa koko. Wydobyła go na brzeg wraz z sąsiadami, a po otworzeniu, we wnętrzu znaleźli cztery brązowe statuetki Buddy i kamienną figurkę bogini Prah Noreay. Umieszczono je w małej kapliczce i rozpoczęto usypywanie wzgórza – Góry Pani Penh, na którym powstała świątynia a w XVII w. także klasztor Wat Phnom. Świątynia w swoim obecnym wyglądzie powstała w 1926 r.
W mieście istnieją także miejsca związane z okrutnym reżimem Czerwonych Khmerów – Muzeum Toul Sleng (dawne więzieni) i Pola śmierci gdzie torturowano i zabito ponad 17 tys. osób.