Czad

Oficjalna nazwa: Czad, Republika Czadu
Oryginalna nazwa: جمهوريّة تشاد, Jumhuriyat Tashad, République du Tchad
Stolica: Ndżamena
Ludność: 10 758 945
Powierzchnia: 1 284 000 km²
Język: francuski, arabski
Waluta: 1 frank CFA (CFAF) = 100 centymów
Największe miasta: Ndżamena, Moundou, Sarh, Abéché, Kélo, Koumra, Pala, Am Timan, Bongor, ongo


Mapa Czadu
Czad mapa

Czad jest dużym, bardzo słabo zaludnionym krajem położonym w centralnej Afryce. Jedną z jego cech charakterystycznych jest brak stałej sieci rzecznej. Jedynie rzeki okresowe i epizodyczne mogą być źródłem wody dla mieszkańców, jeśli nie liczyć niezbyt licznych i raczej słabych źródeł artezyjskich.
Warunki naturalne.

Czad praktycznie w całości jest jedną wielką pustynią. Na terenie kraju pustynie występują we wszystkim możliwych formach i odmianach, gdzieniegdzie jedynie pojawia się słabo rozwinięta roślinność sawannowa. Południe jednak jest zdecydowanie bardziej wilgotne (jednak tylko w zestawieniu z pustynią) i to tam skupia się życie, zarówno roślinne, jak i zwierzęce. Tam też powstały osiedla ludzkie.
Sto lat za Murzynami.

Czad uważany jest za jedno z najbardziej niedemokratycznych, najbardziej skorumpowane i ubogie państwo świata. Mieszkańcy Czadu trudnią się rolnictwem, a głównym produktem eksportowym do niedawna była bawełna, w ostatnich latach jednak na pierwszym miejscu na liście eksportowej znajdowała się ropa naftowa, wydobywana głównie przy pomocy Chińczyków.

Wycieczki do Czadu z całą pewnością nie są bezpieczne i to nawet dla doświadczonych podróżników. Instytucjonalizacja przestępczości zorganizowanej, wysokie zagrożenie przestępczością pospolitą, brak jakiejkolwiek rozwiniętej sieci drogowej, inercja układu sprawiedliwości i niewydolność służb bezpieczeństwa to tylko niektóre powody, które już skutecznie zniechęcają do wizyty w Czadzie. Tym bardziej, że materialna kultura Czadu praktycznie nie istnieje, a Sahel zamieszkany głównie przez plemiona koczownicze nigdy nie wytworzył stałego kręgu kulturowego. Ewentualne wycieczki często dysponują własną ochroną i przygotowywane są jedynie an specjalne zamówienia.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *