Czarnogóra

Oficjalna nazwa: Czarnogóra
Stolica: Podgorica
Ludność: 672 180
Powierzchnia: 13,8 tys. km2
Język urzędowy: serbski
Waluta: euro
Największe miasta: Pljevlja, Cetinje, Nikšić


Mapa Czarnogóry
Czarnogóra mapa

Chociaż Czarnogóra kojarzona jest nadal z miejscem wojen obecnie jest tu bezpiecznie. Co więcej to kraj o bogatej przyrodzie z pięknymi skalistymi górami i morzem o turkusowym kolorze. O jego niesamowitej przyrodzie świadczy fakt iż Czarnogóra została uznana przez UNCED (United Nations Conference on Environment and Development) za najbardziej ekologiczny obszar na świecie. Dodatkowym jego atutem są znacznie niższe cenny niż w Chorwacji. Jakie jeszcze skarby kryje Czarnogóra?

Nazwę Czarnogóra(w języku weneckim – Montenegro) nadali weneccy zdobywcy. Odnosiła się ona do góry Lovćen porośniętej ciemnymi lasami.

Czarnogóra to była republika związkowa należąca do Serbii i Czarnogóry. W 2006r. uzyskała niepodległość. Położona jest ona nad Morzem Adriatyckim i graniczy z Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Chorwacją i Kosowem, co sprawia że stanowi ona doskonały punkt wypadowy. Wybrzeże urozmaicone jest licznymi zatokami ( z których największą jest Zatoka Kotorska) i małymi przybrzeżnymi wyspami. Większą część kraju zajmują wyżyny oraz góry ( najwyższe to Góry Dynarskie i znajdują się na południu). Niewielką powierzchnię zajmują niziny na wybrzeżu oraz nad Jeziorem Szkoderskim, położonym na granicy z Albanią i będącym największym jeziorem Czarnogóry. Z powodu iż większość część kraju zajmują tereny górzyste pola uprawne stanowią jedynie 5% całej jego powierzchni. Kraj ten posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć rzeczną. Główne rzeki to Zeta, Tara i Lim. Posiada on kilka parków narodowych: Biograd, Lovćen, Jezioro Szkoderskie i Durmitor ( został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO). Miasta Czarnogóry są niewielkie, a jej stolica – Podgorica liczy zaledwie 137 tys. mieszkańców.

Pomimo niewielkiego obszaru jaki zajmuje Czarnogóra jej klimat jest urozmaicony. Na wybrzeżu, w okolicach Jeziora Szkoderskiego i doliny Zety panuje klimat śródziemnomorski ze średnią temperaturą w lecie wynoszącą powyżej 25oC oraz temperaturą wody wahającą się w granicach od 22oC do 25oC natomiast na północy kraju klimat umiarkowany. Najlepszą porą do odwiedzania tego kraju jest okres od kwietnia do października. Stąd różnica temperatur pomiędzy wybrzeżem, a północną częścią Czarnogóry może wynosić kilkanaście stopni.

Jeżeli interesuje cię wyjazd do Czarnogóry i szukasz informacji na temat rezerwacji luksusowych wakacji, to zapraszamy do zajrzenia na stronę https://carter.eu/kierunki/europa/czarnogora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *