Chiny Kuchnia

Pojęcie kuchni chińskiej obejmuje różne tradycje kulinarne mieszkańców tego ogromnego kraju. Pomimo wielu wspólnych cech występują bardzo duże różnice pod względem składników, przypraw i sposobu przyrządzania potraw.
Kuchnia północnej części kraju, zwana także pekińską, oparta jest na tradycjach prowincji Hebei i Szantung. Podstawa są tutaj pulchne bułeczki z pszennej mąki, gotowane na parze oraz makaron w różnych formach. Dania z ryżu należą do rzadkości. Duży wpływ na ta kuchnię mieli niegdyś koczowniczy Mongołowie, wprowadzając dania z kilku rodzajów mięsa, opiekanego na rożnie zawieszonym nad ogniskiem lub smażone. Później nałożyły się na nią tradycje kulinarne dworu cesarskiego i chiński muzułmanizm.
Najbardziej rozpowszechnionym daniem z makaronu jest Cza Ciang Mein, podobne do spaghetti ale z dodatkiem posiekanych, surowych jarzyn, kiełków fasoli mung i kiszonych ogórków.
Innymi podstawowymi produktami są mięso baranie i jagnięce, kaczka, krewetki, kraby. Z warzyw biała kapusta, marchew, rzodkiew, szpinak, sałata i pomidory. Stosuje się liczne, smakowite przyprawy, nadające potrawom niesamowity posmak jak imbir, aromatyczne octy, czosnek, pieprz i cebula. Charakterystyczne są także rozmaite sosy, naleśniki i knedle.

Kuchnia kantońska w południowych Chinach używa dużo ryżu, drobno posiekanych warzyw smażonych na woku w głębokim oleju oraz ryb i owoców morza. Ciepły klimat dostarcza niezliczonej ilości składników a dania są bardzo wyrafinowane – ja na przykład przepyszne, delikatne skrzydełka kurze w sosie mandarynkowym.
Wybrzeże dostarcza ryb i owoców morza, je się tutaj mięso nadziewane krewetkami i krabami, egzotyczne dania z płetw rekina, kalmary i wodorosty. Ryby smaży się w dużej ilości oleju z imbirem i cebulą, po czy podaje z różnymi sosami. Może to być sos chili, jarzynowy, musztardowy, sojowy i pomidorowy z dodatkiem siekanego korzenia imbiru, czosnku i cebuli dymki.

Potrawy gotuje się krótko i przyprawia bardzo ostrożnie, aby nie straciły naturalnego smaku.
W okolicach Szanghaju we wschodniej części kraju, nawet do dań mięsnych dodaje się nieco brązowego cukru, nadając im słodko-kwaśny smak. Słynie także z ryb i owoców morza. W Syczuanie je się dużo wołowiny, bardzo pikantnej dla europejskiego podniebienia, kuchnia ta słynie także z potraw wędzonych.
Wzdłuż rzeki Jangcy leżą ogromne uprawy różnych gatunków ryżu. Potrawy są tutaj bardzo pikantne. Fukieńska kuchnia południowo-wschodnich Chin znana jest na całym świecie za sprawą charakterystycznego sosu sojowego, pierożków i niezliczonej ilości zup.

Wpływy z Azji Środkowej najlepiej widoczne są w północno – zachodniej części kraju, zamiast ryżu używa się innych zbóż a przeważający tutaj muzułmanie z powodów religijnych nie jedzą wieprzowiny. Potrawy są gotowane na wolnym ogniu, w glinianych kociołkach, co wspaniale podkreśla ich smak. Ponieważ ziemia jest tutaj bardzo żyzna, w kuchni króluje pszenica, kukurydza i owoce. Solone i kwaszone warzywa podaje się do potraw jako przekąskę. Słynne żeberka są tutaj najpierw podwędzane w dymie pachnącym liśćmi herbaty, igieł sosny i palonego cukru.

Kuchnia regionu Chaoshan słynie z delikatnych, bardzo wykwintnych dań i owoców morza.
Chińska tradycja od wieków pielęgnuje zdrowy sposób odżywiania a dieta jest elementarną częścią składową chińskiej medycyny. Potrawy dostosowane są do pory roku i indywidualnych potrzeb organizmu. Dużą rolę odgrywa wpływ filozofii, wiary w harmonię, istnienie równowagi pomiędzy siłami przyrody i związku pomiędzy otaczającymi przedmiotami.

Chiny - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Chiny

Galeria
Chiny
Hotele
Chiny

Kuchnia
Chiny

Chiny
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Chiny Pogoda
Chiny
Chiny
Poradnik
Chiny
Warto
zobaczyć
Chiny
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Włochy kuchnia Maroko kuchnia Indonezja Kuchnia Malediwy Kuchnia Sri Lanka kuchnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *