Portugalia

Oficjalna nazwa: Republika Portugalska
Stolica: Lizbona
Największe miasta: Lizbona, Porto, Braga, Coimbra, Aveiro
Ustrój polityczny: republika parlamentarna
Powierzchnia: 92 391 km²
Liczba ludności: 10 677 000; 116 os./1km2
Język urzędowy: portugalski
Waluta: od 2002 roku euro
Religia: katolicyzm – 90%, ateizm – 5%, protestantyzm – 5%, islam – 0,5%.


Mapa Portugalii
Portugalia mapa

Nazwa
Nazwa Portugalia pochodzi od łac. portus, co oznacza port od nazwy rzymskiego portu Cale (dziś Porto). Nazwa Cale może pochodzić od plemienia Callaeci żyjącego na północy od rzeki Duero. Z kolei średniowieczni historycy uważali, że nazwa oznacza „Port Galów”. Według innej teorii znaczy tyle co „piękny port”.

Charakterystyka

Portugalia na każdym kroku zdumiewa, zachwyca i elektryzuje. W kraju, którego powierzchnia jest ponad trzykrotnie mniejsza od obszaru Polski, rozciągają się bezkresne plaże, pulsujące metropolie i odludne wioski, wyrastają zapierające dech w piersi nadmorskie skały, okazałe pałace i bajkowe, zdobione blankami zamki. Na rozległych przestrzeniach wiatr wieje pośród dębów korkowych i drzewek pomarańczowych, a legendarny przylądek Sao Vicente smagają gwałtowne wichry.

Portugalia jest najbardziej wysuniętym na zachód krajem Europy, zajmuje powierzchnię 92,4 tys. km2, z czego 88 tys. km2 to część kontynentalna. Pozostały obszar obejmuje wyspy – Azory i Madera – położone na Oceanie Atlantyckim. Cześć kontynentalna zajmuje 16% powierzchni Półwyspu Iberyjskiego, granicząc tylko z jednym krajem – Hiszpanią. Kraj kształtem przypomina prostokąt – boki wschodni i północny stykają się z Hiszpanią, południowy i zachodni z wodami Atlantyku. Słabo rozwinięte wybrzeże ma długość 1793 km, jego przeważającą cześć oblewają wody otwartego oceanu, tylko południowy brzeg częściowo graniczy z Zatoką Kadyksu. Niedaleko Lizbony znajduje się Cabo da Roca – najbardziej na zachód wysunięty punkt Portugalii i kontynentu europejskiego.

Warunki naturalne

Większość powierzchni, bo aż 70%, zajmują góry i wyżyny, niziny tworzą wąskie pasy wzdłuż rzek, a w północnej części (do rzeki Tag) ograniczają się tylko do wybrzeża. Po północnej stronie Tagu ciągnie się Nizina Środkowoportugalska, po południowej – największa w kraju, Nizina Południowoportugalska. Na północy wznoszą się Góry Kantabryjskie, bardziej na południe – Góry Kastylijskie z pasmem Serra de Estrela, którego najwyższy szczyt – Torre (1993 m n.p.m.) – jest też największym wzniesieniem kontynentalnej części Portugalii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *