Sri Lanka Adam’s Peak

[Not a valid template]Szczyt Adama – czy też jak się przyjęło pisać w ostatnich latach w polskich folderach turystycznych, Adam’s Peak – leży na wysokości 2243 m n.p.m. i jest piątym co do wielkości szczytem na Sri Lance.
Miejscowi nazywają to miejsce Sri Pada i leży ono w południowo-zachodniej części wyspy, około 40 kilometrów na północny-wschód od Ratnapura. Szczyt znajduje się w południowym krańcu Gór Centralnych, w prowincji Sabaragamuwa. W okolicy dominują zalesione wzgórza, region ten jest rezerwatem przyrody, w którym żyje wiele gatunków endemicznych.

Adam’s Peak jest święta górą dla wielu krzyżujących się w Sri Lance religii. Znajdujące się tak ponad półtorametrowe wgłębienie w ziemi uważa się za odcisk stopy, różnią się jednak interpretacje dotyczące właściciela stopy, która miała ten odcisk zostawić. Buddyści uważają, że to ślad Buddy, Hindusi twierdzą, że Shivy. Chrześcijanie i muzułmanie uważają, że był to praojciec Adam, zaś Sri Lanka była Edenem. Jednak chrześcijanie z Indii nie zgadzają się ze swoimi miejscowymi współwyznawcami, twierdząc, że to odcisk stopy św. Tomasza (choć nikt nie potrafi wytłumaczyć dlaczego miałby on tak wielką stopę).

Adam’s Peak jest ważnym miejscem pielgrzymek, zwłaszcza dla hinduistów i buddystów. Pielgrzymują pieszo na górę, po różnych trasach. Większość pielgrzymów zaczyna swoją wędrówkę we wsi Maskeliya, u stóp góry.

Podróż trwa co najmniej kilka godzin. Sezon pielgrzymek przypada na kwiecień, a ich celem jest wejście na szczyt góry o wschodzie słońca.

Wspinaczka w nocy może być niezwykłym doświadczeniem. Dla pielgrzymów przygotowano po drodze liczne postoje.

Sri Lanka - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Sri Lanka

Galeria
Sri Lanka
Hotele
Sri Lanka

Kuchnia
Sri Lanka

Sri Lanka
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Sri Lanka Pogoda
Sri Lanka
Sri Lanka
Poradnik
Sri Lanka
Warto
zobaczyć
Sri Lanka
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Indonezja Ceny i zakupy Austria ceny i zakupy Meksyk ceny i zakupy Grecja Ceny i zakupy Monako ceny i zakupy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *