Sri Lanka

Flaga Sri LankiaOficjalna nazwa: Sri Lanka, Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanka
Oryginalna nazwa: இலங்கை சனநாயக சோஷலிசக் குடியரசு
Stolica: Colombo
Ludność: 20 010 000
Powierzchnia: 65 610 km²
Język: syngaleski, tamilski
Waluta: 1 rupia lankijska (SLRe) = 100 centów
Największe miasta: Kolombo, Dehiwala-Mount Lavinia, Moratuwa, Negambo, Trikunamalaja, Sri Dźajawardanapura Kotte, Kandy, Kalmunai, Vavuniya, Dżafna


Mapa Srii Lanki
Sri Lanka mapa

[Not a valid template]Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanki jest państwem, pełnym kontrastów. Oficjalną siedzibą rządu jest Sri Dźajawardanapura Kotte, stolica kraju. Paradoksalnie nie jest to duże miasto, a jedynie przedmieścia Colombo, które było poprzednią stolicą. W 1982 roku przeniesiono stolicę, aby parlament mógł obradować z dala od szybko rozbudowującego się miasta. Z czasem jednak Colombo zaczęło wchłaniać nową stolicę.

Sri Lanka, to niezwykle piękne miejsce, wyspa, która oferuje rzadką kombinację opcji urlopowej na złotych piaskach plaż, po historyczne wycieczki szlakiem starożytnych miast, bujne plantacje herbaty i safari, na którym spotkamy wiele gatunków zwierząt (krokodyl, słoń indyjski, kobra indyjska i lampart). Turystyka w Sri Lance ma długą historię, już w początku lat sześćdziesiątych miejsce to oferowało wiele ciekawych kurortów i interesujące sklepy. Kraj słynie z produkcji i eksportu herbaty, kawy, orzechów kokosowych, kauczuku i cynamonu. Piękno Sri Lanki sprawiło, że kraj został nazwany Perłą Oceanu Indyjskiego. Na turystów czekają tam bujne lasy tropikalne i białe plaże.

D[Not a valid template]zięki położeniu geograficznemu, na głównych szlakach morskich, Sri Lanka jest strategicznym punktem dla żeglugi morskiej. Łączą się tam drogi z Azji Zachodniej i Azji Południowo-Wschodniej. Od czasów starożytnych Sri Lanka jest również centrum religii i kultury buddyjskiej, jednym z niewielu przybytków buddyzmu w Azji Południowej.

Sri Lanka jest krajem wieloetnicznym i wieloreligijnym. 70% populacji wyspy wyznaje buddyzm, z czego większość należy do szkoły buddyzmu Theravada. Według tradycyjnej Kroniki Sri Lanki buddyzm został sprowadzony do Sri Lanki w II wieku p.n.e. przez Czcigodnego Mahinda, syn cesarza Ashoka, za panowania króla Devanampiyatissa. Hinduizm jest drugą najbardziej rozpowszechnioną religią, wyznawaną przez przybyszy z Indii. Obecnie większość Hindusów mieszka w Tamil, na północy Sri Lanki. Pozostałe religie, które dziś istnieją na Sri Lance, to islam i różne kościoły chrześcijańskie. Wyznawcy islamu stanowią prawie 8% populacji. W czasie panowania brytyjskiego pojawiło się na Sri Lance sporo zaratusztrian, jednak obecnie nie stanowią liczącej się mniejszości. Religia odgrywa ważną rolę w życiu i kulturze Sri Lanki. Większość buddystów obchodzi Dni Poya, raz w miesiącu, według kalendarza księżycowego. Hinduiści i muzułmanie również obchodzą swoje święta. Istnieje wiele buddyjskich świątyń, sporo meczetów, świątyń hinduistycznych i kościołów.

Krótka geografia:
[Not a valid template]Sri Lanka jest leżącą na Oceanie Indyjskim wyspą, położoną na zachód o Zatoki Bengalskiej, otoczoną rafą koralową i niewielkimi wysepkami z koralowców. Główna wyspa ma niewielkie zróżnicowanie ukształtowania terenu. Większą część kraju (ok. 80%) stanowią niziny. Jedynie od środkowej części wyspy ku południu ciągnie się niewielki masyw górski. Jest on przedłużeniem Dekanu, płaskowyżu z południowej części Półwyspu Indyjskiego. Sri Lanka jest oddzielona od subkontynentu indyjskiego przez Zatokę Mannar i Cieśninę Palk.

Sri Lanka - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Sri Lanka

Galeria
Sri Lanka
Hotele
Sri Lanka

Kuchnia
Sri Lanka

Sri Lanka
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Sri Lanka Pogoda
Sri Lanka
Sri Lanka
Poradnik
Sri Lanka
Warto
zobaczyć
Sri Lanka
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Sri Lanka Colombo Sli Lanka Anuradhapura Izrael Nazaret Malezja Kedah i Perlis Litwa Wilno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *