Podobnie jak Polska Słowacja jest krajem o długiej i skomplikowanej historii, która ukształtowała ciekawą, różnorodną kulturę i obyczaje jej mieszkańców. Największy wpływ na Słowaków mieli ich sąsiedzi – Węgrzy, Czesi a okresowo także Turcy. Mniejszość węgierska do dziś stanowi ok. 10% mieszkańców, co czasami jest przyczyną konfliktów. Drugą dużą społecznością są Romowie.
Kultura słowacka zawiera także dużo elementów charakterystycznych dla polskiej i czeskiej kultury góralskiej co można dostrzec w barwnych strojach, pieśniach, tańcach i obyczajach. Górali z Beskidów żyjących w dwóch różnych krajach łączy wspólne pochodzenie od wołoskich przodków przybyłych z obszaru dzisiejszej Rumunii. Najstarsze wzmianki o tym ludzie znajdziemy w źródłach bizantyjskich w VIII w. Po inwazji Słowian na Bałkany zostali wyparci na tereny górskie, które zamieszkują do dnia dzisiejszego.
Słowacy potrafią znakomicie promować swój wspaniały folklor. Każdy region posiada swoje ubiory, muzykę i tańce, obyczaje, tradycje. Wraz z potrawami kuchni regionalnej są prezentowane na festiwalach folklorystycznych, przyciągających rzesze turystów. Największe, organizowane przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej odbywają się w Východnej, Myjave i Detve.
Chronionymi w UE znakami geograficznymi i specjalnościami regionalnymi są na przykład Skalický trdelník – słodki kołacz, słowacka bryndza i kluski z bryndzą, parzenica i słowacki oscypek zarejestrowany w 2008 r.
Folklor Słowacji posiada wiele zwyczajów i obrzędów znanych także w Polsce. Na przykład wynoszenie Moreny czyli słomianej lalki ubranej w kobiece ubrania, którą młode dziewczęta wynosiły wiosną nad potok i wrzucały do wody. Podobnie 6 stycznia chłopcy przebrani za biblijnych Kacpra, Melchiora i Baltazara wędrowali po domach we wsi śpiewając kolędy i odgrywając sceny pokłonu Trzech Króli. Podczas Nocy Świętojańskiej 23 na 24 czerwca pali się wielkie ogniska i skacze przez nie przy wtórach muzyki i śpiewu. Dzień zmarłych Słowacy obchodzą nie 1 a 2 listopada, odwiedzają wówczas cmentarze, kładąc na grobach wieńce i zapalając świece za dusze zmarłych. 6 grudnia dzieci wystawiają przed snem buty, do których św. Mikołaj wkłada słodycze, niegrzeczne dostają cebule albo węgiel.
2 odpowiedzi na „Słowacja kultura”