Oficjalna nazwa: Singapur, Republika Singapuru
Oryginalna nazwa: Republic of Singapore, 新加坡共和国, Republik Singapura, சிங்கப்பூர் குடியரசு’
Stolica: Singapur
Ludność: 4 608 000
Powierzchnia: 692,7 km²
Język: chiński, malajski, tamilski, angielski
Waluta: 1 dolar singapurski(S$) = 100 centów
Największe miasta: Jurong Island, Pulau Tekong, Pulau Ubin i Sentosa
Singapur, to pod względem administracyjnym miejsce dość nietypowe, niewiele jest bowiem we współczesnym świecie państw-miast. Sama nazwa tłumaczona jest z sanskrytu zwykle jako Miasto Lwa. Singapur leży na wyspie na południu Półwyspu Malajskiego, z handlowego punktu widzenia jest więc doskonałą bazą, umożliwiającą dotarcie do całego regionu. Dziś wykorzystują to wszyscy liczący się na świecie gracze z największych rynków na świecie, sprawiając, że jest to jedno z najważniejszych miejsc na gospodarczej mapie.
Główną wyspę, również nazywającą się Singapur, otacza archipelag wysp. Najważniejsze z nich, to Pulau Ubin, Jurong Island, Pulau Tekong i Sentosa. Singapurskie wyspy otoczone są zazwyczaj przez piękne rafy koralowe. To świetne miejsca na wymarzone wakacje.
Dzięki nasypowi na północy, zwanemu The Causeway i mostowi na zachodzie, Singapur ma stałe połączenie z Półwyspem Malajskim, co sprzyja rozwijającej się w tym rejonie turystyce.
Sama wyspa Singapur składa się w części z granitowych skał, których najwyższy szczyt, Bukit Timah, leży na wysokości 177 metrów nad poziomom morza. Jednak większość wyspy, to równina, która rozciąga się również na pomniejsze, okoliczne wyspy.
Światowa sława Singapuru rozpoczęła się w 1819 roku, kiedy to Brytyjczycy wydzierżawili od sułtanatu Johor miasto, które stało się ich przyczółkiem handlowym. Siedem lat później Kompania Wschodnioindyjska kupiła od sułtana miasto. W 1867 roku stało się ono oficjalnie częścią Straits Settlements, kolonii brytyjskich. Z czasem oprócz działalności handlowej zaczęto w Singapurze utrzymywać również bardzo duży garnizon, a miasto stało się bardzo ważną bazą wojskową. Nie uchroniło to jednak Brytyjczyków przed klęską w 1942 roku, kiedy to Singapur został opanowany przez Japończyków. Po wojnie miasto stało się samodzielną kolonią brytyjską, a w 1959 odzyskało pełną niepodległość. Obecnie, już jako całkowicie niezależne państwo, Singapur należy do brytyjskiej Wspólnoty Narodów oraz do ONZ.
Sytuacja gospodarcza Singapuru jest bardzo dobra, to w chwili obecnej jeden z najbardziej zamożnych krajów Azji. Tylko Japonia i Brunei mogą się poszczycić wyższym poziomem życia.
Największą zaletą Singapuru jest jej różnorodność. Nie ruszając się z miasta możemy nagle znaleźć się w Indiach, w Chinach, a arabskim mieście z pięknymi meczetami lub w środku dzielnicy z drapaczami chmur, wyglądającej jak centrum Nowego Jorku. To tygiel kulturowy i religijny. Prawdziwym skarbem tego miejsca jest również unikatowa zabudowa z czasów kolonialnych, na czele z pięknym Hotelem Raffles, który odtworzono według starych planów.