Oficjalna nazwa: Terytorium Wyspy Bożego Narodzenia
Oryginalna nazwa: Territory of Christmas Island
Stolica: Flying Fish Cove
Ludność: 1402
Powierzchnia: 135 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar australijski = 100 centów
Wyspa Bożego Narodzenia geograficznie przynależy raczej do Azji, choć i tu nie ma pewności, natomiast politycznie zależna od Australii, której jest terytorium zależnym, należy do Oceanii. Położona jest około trzystu pięćdziesięciu kilometrów na południe od Jawy a przed przybyciem białego człowieka była niezamieszkana. Wyspa Bożego Narodzenia jest przykładem jak terytorium nastawione na przemysł wydobywczy, może przestawić się na tory turystyki.
Warunki naturalne.
Maksymalna wysokość licząc od poziomu morza wynosi zaledwie trzysta kilkadziesiąt metrów, ale sama wyspa jest zwieńczeniem ponad pięciokilometrowej podwodnej góry. Z bogactw naturalnych duże znacznie miały i mają fosfaty, jednak ze względu na znaczne zagrożenie dla środowiska i konieczność rozwoju turystyki, wydobycie zostało ograniczone i unowocześnione.
Kultura nieplanowana.
Wyspa Bożego narodzenia jest także świetnym przykładem na to, jak duże znaczenia może mieć kultura. Choć odkrywcami wyspy byli Europejczycy, oni też czerpią największe korzyści z eksploatacji zasobów terytorium, głównym językiem jest Chiński. Bierze się to stąd, że przy wydobyciu fosfatów pracowali głównie Chińczycy, Malezyjczycy i mieszkańcy Singapuru. Tak ich kultury były w stanie pokryć kulturę Europejską do tego stopnia, że po tej ostatniej ślady mają charakter głównie czysto formalny, natomiast żywą częścią kultury jest element orientalny, choć oczywiście inny niż gdziekolwiek indziej na świecie.
Na Wyspie Bożego Narodzenia próbowano już na wiele sposobów uwolnić jej potencjał. Po wydobyciu fosfatów próbowano szczęścia z prowadzeniem kasyna, a obecnie lokalny rząd stawia na turystykę. W międzyczasie na wyspie miał powstać komercyjny ośrodek lotów kosmicznych, ale ten plan także się nie powiódł.