Oficjalna nazwa: Terytorium Wyspy Norfolk
Oryginalna nazwa: Territory of Norfolk Island
Stolica: Kingston
Ludność: 2128
Powierzchnia: 34,6 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar australijski = 100 centów
Największe miasta: Bumt Pine, Cascade, Kingston
Norfolk to wyspa będąca terytorium zależnym Australii. Oprócz niej, pod tą samą flagą istnieją dwie mniejsze wysepki, Philip i Nepean. Wyspy te są położone na Pacyfiku, między Australią, Nową Zelandią a Nową Kaledonią. Dyskusje na temat ewentualnej zmiany statusu prawnego wyspy wciąż trwają, na razie jednak wyspa ma całkowitą autonomię w sprawach wewnętrznych.
Warunki naturalne.
Norfolk to wyspa wulkaniczna, zbudowana w większości ze skał bazaltowych. Całkowita długość wybrzeża to trzydzieści dwa kilometry, natomiast dostępny jest tylko niewielki jego fragment, ponieważ większość wybrzeża to strome klify. W najwyższym punkcie wysokość sięga trzystu trzydziestu metrów.
Dziwna historia.
Norfolk to wyspa, która była odkrywana wielokrotnie. Pierwszy do jej wybrzeży dotarł James Cook, ale później, w połowie dziewiętnastego wieku- wówczas wyspa już dwa razy była opuszczana- została odnaleziona przez marynarzy z HMS Bounty, którzy schronili się na wyspie Pitcairn, a na Norfolk przenieśli porywając tahitańskie kobiety. Obecny kształt prawny utrwalił się dopiero w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, a wszystko wskazuje na to, że nie była to ostatnia zmiana.
Głównym magnesem przyciągającym turystów jest oczywiście historia marynarzy z Bounty, znana szerszemu gronu odbiorców głównie z filmów fabularnych. Ponieważ jednak sama wyspa niewiele ma do zaoferowania turystom poza pięknymi widokami, zazwyczaj goście zostają raczej krótko- wszak obejście wyspy mającej zaledwie trzydzieści kilometrów kwadratowych nie trwa długo. Australia też specjalnie nie zabiega o rozwój turystyki w tym rejonie, pozostawiając sprawę promocji wyspy raczej jej samorządowi, który także nie kwapi się do rozpropagowania swojej wyspy w turystycznym światku.