Navassa

Oficjalna nazwa: Navassa
Oryginalna nazwa: Navassa Island
Ludność: 0
Powierzchnia: 5,2 km²
Język: angielski
Waluta: dolar amerykański (USD)


Navassa to pięciokilometrowa wysepka na południe od Kuby. Stanowi terytorium nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych i do niedawna funkcjonowała na niej latarnia morska, ponieważ wyspa ta znajduje się na środku Kanału Jamajskiego. Pretensje do niej rości sobie Haiti. Wyspa jest niedostępna dla turystów, odkąd uznano ją za ścisły rezerwat przyrody.

Warunki naturalne.
Wyspa była w drugiej połowie dziewiętnastego wieku miejscem eksploatacji guana, które było jedynym zasobem naturalnym wyspy godnym uwagi. Centralna część wyspy jest zalesiona, brzegi, zwłaszcza północne i wschodnie, zajęte są przez piaszczyste plaże.

Zamknięta dla turystów.
Wyspa uznana za ścisły rezerwat przyrody została w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym dziewiątym roku praktycznie zamknięta dla turystów, nie licząc niewielkich i rzadkich wycieczek organizowanych przez uprawnione biura podróży.

Wyspę można by w ogóle uznać za całkowicie opuszczoną, gdyby nie fakt, że jest ona ważnym elementem zaplecza amerykańskiej bazy i więzienia w Guantanamo na Kubie, ponieważ jest od niego oddalona o około sto siedemdziesiąt kilometrów.

W praktyce jednak zazwyczaj jedynymi osobami przebywającymi na wyspie są członkowie wypraw badawczych, które odwiedzają wyspę niemal przez cały rok, nie wyłączając szczytu sezonu na huragany. Navassa leży na styku Kanału Panamskiego i Kanału Jamajskiego, dlatego Stany Zjednoczone nie odstępują jej na rzecz Haiti, które, jak się uważa, nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego wyposażenia wyspy w aparaturę pomocną w nawigacji morskiej, jeśli będzie taka potrzeba.

Aby móc obejrzeć przyrodę Navassy, zazwyczaj trzeba z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem zarezerwować miejsca u przewodnika licencjonowanego przez Narodowe Biuro do spraw Parków Narodowych.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *