Francja Paryż

Paryż jest stolicą i zarazem największym miastem Francji, położonym w regionie Ile-de-France, nad rzeką Sekwaną.

Ile-de-France to największa w kraju aglomeracja, na którą oprócz Paryża składają się departamenty Essonne, Hauts-de-Seine, Seine-Saint-Denis, Seine-et-Marne, Val-de-Marne, Val-d’Oise i Yvelines.
Miasto ma plan koncentryczny, z dużym centrum i rozchodzącymi się gwiaździście bulwarami. Sekwana dzieli miasto na część prawobrzeżną i lewobrzeżną.

Historia Paryża sięga czasów starożytnych a jej początki łączą się z celtyckim plemieniem Paryzjów. Po podboju przez Rzymian w I w. p.n.e. stał się średniej wielkości miastem. Po podboju Galii przez Franków, stał się ich stolicą. W X w. Hugo Kapet koronował się tutaj na króla Francji, dając początek współczesnemu państwu.

Najstarszą częścią jest obecnie wyspa Ile de la Cite leżąca na Sekwanie, z Pałacem Sprawiedliwości i katedrą Notre Dame de Paris. Łączy się z mniejszą Ile Saint-Louis Mostem Świętego Ludwika. Od 1853 r. ma tutaj swoją siedzibę Biblioteka Polska.

Na wyspie Cite położona jest także Sainte-hapelle, dwukondygnacyjna kaplica zamkowa z XIII w., ufundowana przez króla Ludwika IX. Wnętrze zdobią przepiękne witraże i dekoracja malarska.
Do najważniejszych zabytków Paryża należy wieża Eiffla z 1889 r., rozpoznawana jako symbol Francji. Gotycka katedra Notre-Dame, jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, wybudowana w latach 1163 – 1345. Fasadę zdobi przepiękny, potrójny portal z przedstawieniami Sądu Ostatecznego.

Na placu Charles’a de Gaull’a znajduje się architektoniczny pomnik – Łuk Triumfalny, zbudowany w 1806 r. aby upamiętnić walczących i poległych za Francję w czasie wojen napoleońskich i rewolucji francuskiej.
Bazylika Sacre-Coeur stoi na wzgórzu Montmartre w centrum Paryża, wybudowana w latach 1876-1914. Zaprojektował się architekt Paul Abadie w stylu romańsko-bizantyńskim.

Swoją przepiękną, białą elewację zawdzięcza zastosowaniu trawertynu, zwanego białym granitem. Kopuły, wzorowane na bazylikach bizantyjskich, mają wysokość 79 m, wieża północna 83 m. Ze szczytu kopuły rozciąga się wspaniała panorama miasta i okolic w promieniu 30 km.

Ogromny kompleks Les Invalides, łączący muzeum i mauzoleum, wybudował Ludwik XIV w latach 1670-1676. Składa się na niego Kościół Inwalidów, Hotel des Invalides, Musee de l’Ordre de la Liberation, Musee de l;Armee i Musee des Plans-Reliefs.

Do najważniejszych paryskich muzeów należy Luwr, Musee d;Orsay, Centre Georges Pompidou, muzeum Augustine’a Rodina, Muzeum Montparnasse, Cluny, Musee Gustave Moreau, Musee du quai Branly, Espace Dali i Musee de l’Orangerie.

Francja - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Francja

Galeria
Francja
Hotele
Francja

Kuchnia
Francja

Francja
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Francja Pogoda
Francja
Francja
Poradnik
Francja
Warto
zobaczyć
Francja
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Dominikana pogoda Chorwacja pogoda Jordania Pogoda Indonezja Pogoda Słowacja pogoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *