Francja Marsylia

Marsylia leży w południowej Francji na znanym na całym świecie Lazurowym Wybrzeżu Morza Śródziemnego. Znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy Aeroport de Marseille Provence, działają dwie linie metra.
Miasto powstało jako kolonia handlowa, założona przez Greków z Fokai ok. 600 r. p.n.e. Była pierwszym polis w Europie Zachodniej.

W I w. p.n.e. podbita przez rzymskie oddziały Juliusza Cezara wraz z pozostałą częścią Galii i zamieniona w tętniący życiem, rzymski port. Udało jej się uzyskać status wolnego miasta sprzymierzonego z Rzymem, chociaż miała poważną konkurencję w postaci Arles i Narbony.

Wraz z upadkiem Rzymu, rozpoczął się kryzys w Marsylii, w 476 r. została najechana przez Wizygotów, następnie przez Burgundów i Ostrogotów. Od VI w. wchodziła w skład państwa Franków, a następnie, juz za panowania Karola Wielkiego stała się głównym średniowiecznym portem handlowym jego olbrzymiego państwa. W X w. weszła w skład odrębnego organizmu, jakim była Prowansja, dzięki bogactwu i rozległym kontaktom handlowym zyskała status wolnego miasta. W 1481 r. została zajęta przez Francuzów.

Do najważniejszych zabytków należy Fort św. Jana z XVII w. i Fort św. Mikołaja z XIII w. wzniesiony przez Zakon Szpitalników z Jerozolimy. Oba bronią wejścia do dzielnicy portowej, w której znajdziemy także mnóstwo tawern, restauracji serwujących przepyszne owoce morza oraz przytulnych kafejek.

Fasada katedry Notre-Dame ozdobiona została różnokolorowymi marmurami. Budowle wzniesiono w XIX w. w stylu romańsko-bizantyjskim i zwieńczono złoconym posągiem Matki Boskiej, mierzącym 10 m.
Koniecznie trzeba także zwiedzić gotycką katedrę La Mayor z XII w. oraz nową katedrę La Mayor z XIX w. W centrum znajdziemy wspaniały ratusz z XVII w.

Na wyspie If, przylegającej do miasta stoi biały zamek-więzienie, słynny dzięki powieści Dumas’a Hrabia Monte Christo.

Najstarszym kościołem jest Basilique St-Victor, wzniesiona jako część założenia klasztornego w V w. Budynek wygląda jak twierdza, ze ścianami których grubość sięga w niektórych miejscach 3 m. Z ascetycznego wnętrza można zejść do niezwykle interesującej krypty, skrywającej szczątki św. Maurycego.
Zwiedzanie muzeów warto rozpocząć od Muzeum Historii Marsylii, mieszczącym się na parterze centrum handlowego Centre-Bourse. Zgromadzono tutaj bogate zbiory dotyczące historii miasta, między innymi dobrze zachowany wrak rzymskiego okrętu handlowego z III w.

W sąsiadującym Ogródku Ruin wyeksponowano pozostałości portu z I-IV w., odkryte podczas wykopalisk archeologicznych. Innymi ciekawymi miejscami są Maison Diamantée Musée du Vieux Marseille i liczne parki z przepiękną, śródziemnomorska roślinnością.

Francja - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Francja

Galeria
Francja
Hotele
Francja

Kuchnia
Francja

Francja
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Francja Pogoda
Francja
Francja
Poradnik
Francja
Warto
zobaczyć
Francja
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Maroko Francja pogoda Dominikana pogoda Słowacja pogoda Jordania Pogoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *