Francja kultura

Francja nie bez powodów nazywana jest jedną z kolebek europejskiej cywilizacji. Już w starszej epoce kamienia, paleolicie (15 000 – 13 000 p.n.e.), powstawały tutaj przepiękne malowidła naskalne zdobiące ściany jaskini Lasceaux w Akwitanii i nieco starsze (31 000 p.n.e.) galerie w Chauveta. Malowidła przedstawiają walczące nosorożce, mamuty, lwy, renifery i wiele innych.
Około 1500 r. p.n.e. na teren dzisiejszej Francji przybyli Celtowie, rozwijając swoją niepowtarzalną kulturę do podboju przez Rzymian Juliusza Cezara w 52 r. p.n.e.

Galia pozostawała we władaniu Rzymian do V w. kiedy Frankowie i inne ludy germańskie najechały kraj, doprowadzając do zmieszania się kultury germańskiej, celtyckiej i rzymskiej. Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, jego tradycję przejęły dwie potężne dynastie – Merowingowie i Karolingowie.
Najlepszymi świadectwem wielowiekowej cywilizacji rozwijającej się na terenie Francji, są rozsiane na całej jej powierzchni zabytki architektury. Ich bogactwo posiada nie tylko stołeczny Paryż ale także Tuluza, Marsylia, Rennes, Nantes, Arles, Awinion, Bordeaux, Carcassone, Dijon, Grenoble, Lyon, Nicea, Orange, Orlean, Tulon czy Rocamadour.

Romantyczne, średniowieczne zamki zachwycają pięknem, wielkością i przeważnie malowniczym położeniem na skalistych zboczach, wzgórzach i ponad dolinami rzek.
W ślad za wspaniałą architekturą idzie malarstwo z najbardziej znanymi na całym świecie malarzami jak Paul Cézanne, Paul Gauguin, Jean Bardin, Ambroise Dubois, Jean-Baptiste Oudry, Claude Monet i Jean Antoine Watteau.

Nieodłącznym elementem kultury jest także francuska moda, mająca ogromny wpływ na ogólne prądy co najmniej od połowy XIX w. Każdy miłośnik mody zna takie nazwiska jak Coco Chanel, Pierre Cardin, Yves Saint-Laurent czy Jean Paul Gaultier. Rysunki i projekty tych wielkich mistrzów przechowywane są obecnie w muzeach.
Jak inne kraje katolickie, posiada głęboko zakorzenione tradycje świąteczne. Głównym posiłkiem w Boże Narodzenie jest wykwintny obiad złożony z wędzonego łososia, gęsiej wątróbki, białej kaszanki i ostryg. Uroczyście obchodzi się także 14 lipca, rocznicę zburzenia paryskiej Bastylii czy Święto Trzech Króli – 6 stycznia. Pierwsze dwa dni listopada są wolne od pracy. Obok katolicyzmu rozwijają się także inne systemy religijna jak islam, judaizm i wspólnoty protestanckie. Wyznawcami islamu są głównie imigranci przybyli z byłych kolonii francuskich.

Francja - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Francja

Galeria
Francja
Hotele
Francja

Kuchnia
Francja

Francja
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Francja Pogoda
Francja
Francja
Poradnik
Francja
Warto
zobaczyć
Francja
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Dominikana pogoda Chorwacja pogoda Jordania Pogoda Indonezja Pogoda Słowacja pogoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *