[Not a valid template]Miasto położone jest u ujścia rzeki Ozama do Morza Karaibskiego. Stanowi największy ośrodek, stolicę i główny port Dominikany.
Założone w 1496 r. przez brata Krzysztofa Kolumba, Bartolomeo, powstało na regularnym planie szachownicy. Było pierwszym w Ameryce centrum hiszpańskiego handlu i kultury oraz siedzibą uniwersytetu wybudowanego w 1538 r. Obecnie stanowi znakomity przykład połączenia współczesności z historią.
W 1990 r. starą dzielnicę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Przetrwało tutaj wiele zabytków z czasów powstania miasta, obecnie odrestaurowanych. Na turystów czeka także masa znakomitych restauracji, barów i kafejek.
Centrum historycznej części miasta jest Plaza Maria de Toledo z katedrą Santa Maria de Manor z lat 1521 – 1540. Kiedy miasto zdobyli piraci, używali katedry jako koszar. Powstała we wspaniałym stylu włoskiego renesansu, chociaż wnętrze posiada także elementy gotyku. Niegdyś otaczał ją mur obronny, z okresu tego pozostały otwory strzelnice w elewacji. Do niedawna spoczywały tutaj prochy odkrywcy Ameryki, Krzysztofa Kolumba, obecnie przeniesiono je do latarni morskiej, Faro de Colon, w której mieści się muzeum Kolumba. Zgromadzono tam także wiele przedmiotów i dokumentów związanych z jego osobą.
Klasztor Dominikanów powstał w XVI w. Zachowały się tutaj barokowe rzeźby chóru i ołtarza głównego.
Alkazar, czyli siedziba rządu hiszpańskich gubernatorów, powstał w 1511 r. w stylu hiszpańskiego i włoskiego renesansu. Niegdyś rezydował tutaj Diego, syn Kolumba, obecnie mieści muzeum, którego główną atrakcją są piękne meble z tego okresu.
Casa Reales z początku XVI w. wzniesiono jako centrum administracji wyspy i siedzibę sądu królewskiego. W pobliżu znajduje się malowniczy zegar słoneczny z 1753 r. – tarczę umieszczono pod kątem, tak aby gubernator i urzędnicy mogli sprawdzić aktualny czas podczas urzędowania.
[Not a valid template]Museo de las Casas Reales z 1520 r. mieści królewski skarbiec, Pałac Sprawiedliwości oraz wspaniałą kolekcję starej broni z różnych epok. Znajdziemy tu także zbiory dotyczące historii wyspy, zachodzących na niej przemian oraz miejscowych religii. Zbiory archeologiczne, sięgające daleko w prehistorie możemy obejrzeć w Museo de l’Hombre Dominicana.
Wspaniałą sztukę współczesną malarzy i rzeźbiarzy pochodzących między innymi z obszaru Wysp Karaibskich znajdziemy w Museo del Arte Moderno. Zainteresowani przyrodą wyspy powinni odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej.
Z czasów hiszpańskich pochodzi także imponująca Fortaleza Ozama, broniąca niegdyś miasta przed napaściami. Na jej dziedzińcu wznosi się pomnik burmistrza Santo Domingo i autora „Powszechnej Historii Indii Zachodnich” Gonzalo Fernandeza de Oviedo.
Do innych atrakcji należy ogromne Akwarium gdzie możemy zobaczyć ponad 3 tysiące bajecznie kolorowych ryb tropikalnych i innych stworzeń morskich, w przeźroczystych tunelach oglądniemy groźne rekiny ze wszystkich stron.
W miejscowym ogrodzie zoologicznym nie ma krat, wybiegi zbudowane są na kształt środowiska naturalnego na obszarze 10 km². Po tym ogromnym obszarze poruszamy się kolejką.
Warto odwiedzić także Ogród Botaniczny, gdzie zgromadzono wszystkie gatunki roślin z Dominikany.