Dominikana poradnik turysty

Dominikana należy do bezpiecznych krajów, państwo żyje z turystyki, stąd mieszkańcy są przyzwyczajeni do przybyszów i nastawieni do nich przyjaźnie. Poziom przestępczości pospolitej jest nawet niższy niż w Europie i pozostałych krajach obu Ameryk. Agencje ochrony pilnują plaż i ośrodków turystycznych, poza nimi lepiej nie nosić drogiej biżuterii i większej ilości gotówki.

Taksówki najczęściej nie posiadają licznika, stąd cenę za przejazd najlepiej uzgodnić na samym początku. W większości stref turystycznych ceny są podobne, tylko najbardziej luksusowe hotele są bardzo kosztowne.
Polska nie posiada swojej placówki dyplomatycznej na Dominikanie, najbliższa jest Ambasada RP na Kubie lub w Caracas (Wenezuela).

Polacy nie muszą posiadać wizy wjazdowej, wystarczy pokazać bilet powrotny i wystarczającą ilość gotówki na utrzymanie, na granicy trzeba wykupić za niewielką kwotę kartę turystyczną, pozwalającą na pobyt do 90 dni.

Jadąc z dziećmi do lat 13, musimy ich pobyt zalegalizować w odpowiedniej placówce dyplomatycznej w Polsce – bez odpowiednich dokumentów nie będą mogły wjechać.

Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy. Po przyjeździe należy się zameldować w miejscu pobytu, czyli hotelu lub pensjonacie, którego obsługa da nam odpowiedni formularz.

Polisy ubezpieczeniowe nie są wymagane, uznaje się głównie polisy firm amerykańskich.
Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. W większości wypożyczalni aby podpisać umowę będziemy potrzebować karty kredytowej, przy okazji warto wykupić ubezpieczenie full inclusive. Wypożyczalnie, hotele i restauracje przyjmują karty Visa, Master Card, American Express.

Językiem urzędowym jest hiszpański, którym posługuje się przeważająca liczba ludności w kraju, w strefie turystycznej można się porozumieć po angielsku i francusku.

Cło obowiązuje tylko na przywóz samochodów, motocykli, łodzi, narzędzi, maszyn i części zamiennych. Leki można zabrać tylko na własne potrzeby, za przemyt substancji odurzających grożą kary więzienia od 2 do 5 lat. W najlepszym przypadku zostaniemy deportowani po uprzedniej rozprawie sądowej. Zabroniony jest przywóz broni, amunicji i materiałów o treści pornograficznej.

Psy i koty mogą przyjechać z nami pod warunkiem, że są zaszczepione przeciwko wściekliźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *