Dominikana kultura

[Not a valid template]Duszą Dominikany jest merengue, muzyka i taniec o żywiołowym, dynamicznym tempie grana z użyciem bębnów, akordeonu, instrumentów klawiszowych i dętych.
Bachata to styl taneczny wywodzący się z wiejskiej kultury wyspy, bardzo emocjonalnie opowiada o smutku zawiedzionej miłości. Popularny jest miejscowy rap dominikański łączący elementy typowo amerykańskie, marengue i salsę.

Co roku organizowany jest Jazz Festival na który zjeżdżają najlepsi muzycy z obu Ameryk, Europy, Kanady a nawet Azji.

W lutym we wszystkich większych miastach odbywa się karnawał, ulicami przechodzą barwne, roztańczone pochody a zabawa trwa przez wiele nocy aż do białego rana. Gorąca kreolska muzyka i rozgrzewające krew bębny nikomu nie pozwolą ustać w miejscu. Do najsłynniejszych należą karnawały w Santo Domingo, Santiago i La Vega.

Miejscowa kultura stanowi mieszankę elementów przywiezionych przez europejskich kolonistów, afrykańskich i Karaibów, odzwierciedlając burzliwą historię tej części świata.

Jak wykazały badania archeologiczne i antropologiczne już w III tysiącleciu p.n.e. plemiona Arawak, do których zalicza się Indian Taino i Macories zasiedlili Dominikanę i Haiti, nazwali wyspę Aiti, czyli górzystą krainą. Na początku XI wieku północny wschód został zamieszkany przez plemię Karaibów, którzy dali imię całemu archipelagowi.

Wyprawa Kolumba w 1492 r. sprowadziła tutaj najpierw Hiszpanów a potem innych białych kolonistów. W XVII w. wschodnią część opanowali Francuzi tworząc państwo Haiti, dołączając do niego z czasem cały obszar wyspy.

W 1844 r. proklamowano po raz pierwszy Republikę Dominikany, w latach 1861-63 trwała krwawa wojna domowa, zakończona ostatecznym wycofaniem się Hiszpanów. W 1916 r. pod pretekstem obrony przed atakami Niemców, na wyspę wkroczyli Amerykanie, kładąc kres Drugiej Republice.

Po wycofaniu się USA Dominikana znalazła się pod jarzmem dyktatury Rafaela Trujillo Moliny, który rządził do 1961 r. stosując represje wobec opozycji – jego rządy zakończył zamach stanu. Pierwsze demokratyczne wybory odbyły się w 1978 r.

Religia na Dominikanie
Religią dominującą jest dzisiaj katolicyzm, przywieziony przez Hiszpanów, znajdziemy także pewien odsetek protestantów i Żydów, którzy mają swoją synagogę w Santo Domingo. Część mieszkańców praktykuje voodoo.
Patronką Dominikany jest Matka Boska z Altagracii, której święto obchodzone jest 21 stycznia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *