Dominika Wioska Karaibów

The Kalinago Barana Aute stanowi rezerwat Karaibów, zamieszkujących Wyspy Antylskie i północne terytoria Ameryki Południowej.

Niegdyś dzielili się na około 70 plemion należących do karaibskiej grupy językowej. Znani byli z kanibalizmu ale ich gospodarka opierała się głównie na rybołówstwie, uprawie kukurydzy, manioku i batatów. Nazwa Caribales lub Canibales związana była właśnie z praktykowanym kanibalizmem, wyjątkowo okrutni i wojowniczy, używali kanoe do długich wypraw w celu plądrowania sąsiednich wysp, zamieszkiwanych przez Indian Arawaków.

Do głównych wierzeń należał animizm, przypisujący duszę roślinom, zwierzętom, minerałom i żywiołom. Nieodłącznym elementem animizmu jest istnienie szamanów, mających wpływ na świat duchów i zmarłych, równoważących wzajemne stosunki między światem człowieka a innymi światami.

Karaibowie zostali prawie całkowicie wytępieni przez europejskich kolonizatorów. Gdy w XVII w. zaczęła się ekspansja białych na terytorium Morza Karaibskiego, społeczeństwa zostały zdziesiątkowane za sprawą broni palnej. Przetrwały tylko małe grupy, głównie na Dominice.

Mężczyźni i kobiety Carib używali odmiennych języków, ze względu na to, że wojownicy najczęściej porywali swoje żony pochodzące spośród Arawaków. Dzisiaj język ten jest wymarły, zanikła tradycja, dawne pieśni, muzyka, tańce. Brakuje charakterystycznych strojów czy zdobień, które mogłyby ich odróżnić od innych mieszkańców wyspy. Przetrwała jedynie sztuka budowy kanoe i wyplatania nieprzemakalnych koszy z wikliny.
Szczególnie ważnym miejscem w rezerwacie jest L’Escalier Tete Chien, wyglądająca jak wijące się schody formacja lawy, przypominająca swoimi kształtami olbrzymiego węża. W tym miejscu fale Oceanu są wyjątkowo ogromne. Według legend to właśnie tutaj Wielki Wąż wyszedł z morza na ląd, a kiedy Caraibowie znikną jako naród, Wielki Wąż powróci z głębin i nastąpi koniec świata.

Dzisiaj rezerwat zamieszkuje około 3 tys. osób a mieszkańcy starają się podtrzymywać to, co pozostało z ich kultury i zwyczajów. Budynki, powstałe z naturalnych składników odzwierciedlają kształt tych budowanych przed wiekami. Dopełnieniem piękna i egzotyki tej zaginionej w zielonym gąszczu wioski są malownicze wodospady i przepływająca przez cały teren rzeka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *