Nie występują poważne zagrożenia epidemiologiczne, stąd nie ma obowiązku szczepień ochronnych. Zaleca się jednak zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicę, tężec, folio.
Warunki sanitarne w kraju są nienajlepsze, zwłaszcza poza większymi miastami, w tanich hotelach i restauracjach. Należy zaopatrzyć się w podstawowe środki czystości, ręczniki, papier toaletowy itp. Nie wolno pić wody z kranu, można natomiast używać jej do czyszczenia zębów i koniecznego, częstego mycia rąk. Wyjeżdżając pamiętajmy o dobrym zaopatrzeniu apteczki w podstawowe leki i antybiotyki o szerokim spektrum działania.
Usługi medyczne w państwowej służbie zdrowia stoją na niskim poziomie, warunki sanitarne w szpitalach są fatalne, brakuje leków, materiałów opatrunkowych, igieł i strzykawek. W razie potrzeby zaleca się raczej korzystanie z gabinetów prywatnych. Uznawane są tylko polisy ukraińskich firm ubezpieczeniowych.
Wizyta u specjalisty kosztuje od 40 do 50 hrywien, doba w szpitalu 100 hrywien.
Na południu kraju, zwłaszcza w okresie letnim występują choroby zakaźne jak dur brzuszny i żółtaczka.
Po awarii elektrowni atomowej w Czarbobylu teren wokół miejsca tragedii został zamknięty jednak w północnej części kraju nadal utrzymuje się podwyższony poziom promieniowania.
Należy uważać kupując na bazarach bardzo tanie owoce i warzywa, które mogą pochodzić ze strefy skażenia.
Corocznie w całym kraju notuje się wzrost zachorowań na gruźlicę i AIDS.