Dominika Park Narodowy Cabrits

Park Narodowy Cabrits położony jest w niewielkiej odległości od miasta Portsmouth i dwóch słynnych gór, Morne Diables Aux na północy i Morne Diablotin na południu. Diablotin pochodzi od nazwy gatunku ptaka, który zamieszkuje ten wysoki, niedostępny szczyt.

Powstał wokół najbardziej imponującego założenia wojskowego w archipelagu Małych Antyli. Fort Shirley, zwany także Cabrits, został wybudowany w celu obrony obszarów rozciągających się na północ od Dominiki przed zakusami Francji i Wielkiej Brytanii. Założenie powstało z kolei na kraterach dwóch wygasłych wulkanów, na północno – zachodnim wybrzeżu wyspy, ze wspaniałymi widokami na Zatoki Douglas’a i Księcia Ruperta.

Nazwa Cabrits pochodzi od hiszpańskiego (ale także portugalskiego i francuskiego) określenia kozy, które przywieziono tutaj z Europy. Zwierzęta, nie mając na wyspie naturalnych wrogów, mnożyły się w znacznym tempie, będąc podstawowym źródłem świeżego mięsa.

Fortyfikacje żadko były miejscem toczenia walk, służyły głównie jako twierdza i punkt widokowy. Powstałe w XVIII w. mieściły garnizon liczący 600 żołnierzy, po nastaniu pokoju pomiędzy Francuzami i Brytyjczykami, zostały opuszczone około 100 lat później, w 1854 r.

Park Narodowy powstał po odrestaurowaniu i zabezpieczeniu części zabudowań w 1986 r.
Obecnie jest skansenem historycznym i miejscem wycieczek dla każdego, spragnionego piękna przyrody i oszałamiających krajobrazów.

Z Portsmouth do Fort Shirley prowadzi krótka, łatwa trasa. Od samego Fortu do Cabrits idziemy spacerowym krokiem około 10 min., splątany gąszcz skrywa jeszcze dwie instalacje wojskowe we wschodnim krańcu Cabrits i dalej, w dzielnicy West End.

Spokojne, krystaliczne wody w pobliżu Parku znakomicie nadają się do nurkowania i eksploracji zatopionych wraków. Możemy podziwiać bajecznie kolorowe gatunki ryb i rozległe rafy koralowe, z wulkanicznego dna wydobywają się pęcherzyki powietrza.

Dominika - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Dominika

Galeria
Dominika
Hotele
Dominika

Kuchnia
Dominika

Dominika
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Dominika Pogoda
Dominika
Dominika
Poradnik
Dominika
Warto
zobaczyć
Dominika
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Kuba Ceny i zakupy Jordania Ceny i zakupy Indonezja Ceny i zakupy Meksyk ceny i zakupy Jamajka Ceny i zakupy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.