Półwysep Krymski leży w południowej części Ukrainy łącząc się wąskim Przesmykiem Perekopskim z Morzem Czarnym i Azowskim. W starożytności zwany był Chersonezem Taurydzkim lub Taurydą. Dzisiaj prawie cały obszar zajmuje Autonomiczna Republika Krymu, jedynie miasto wydzielone Sewastopol podlega bezpośrednio władzy Kijowa.
Miejsce to jest niezwykle malownicze, południowy brzeg zajmują góry Jaiłu przechodzące na północy w rozległy, płaski step, zajmujący znaczną część półwyspu. Najwyższym szczytem Gór Krymskich jest Roman Kosz (1545 m n.p.m.). Na południu znajduje się dużo malowniczych miejscowości, klasztorów zawieszonych na stromych skałach, potężnych warowni, meczetów z czasów imperium tatarskiego, starożytnych ruin, baśniowych ogrodów i gajów oliwnych. Północ jest surowa, słabo zaludniona, charakteryzująca się fascynującą, dziką przyrodą.
Pierwszymi znanymi mieszkańcami Krymu byli Taurowie i Kimerowie, w VII w. p.n.e. na stepach nadczarnomorskich pojawili się wojowniczy Scytowie, którzy stworzyli tutaj potężne państwo rozwijające się do II w. p.n.e. W czasach Scytów na wybrzeżach pojawiają się handlowe kolonie greckie przekształcone z czasem w bogate miasta-państwa. Do dzisiaj największą atrakcją Krymu są ich pozostałości, pieczołowicie odsłaniane przez archeologów. W okolicach Sewastopolu wznosił się niegdyś Chersonez Taurydzki założony przez Greków z Miletu w 528 r. p.n.e. Z tych czasów pochodzą pozostałości starożytnego amfiteatru mieszczącego 2 000 osób.
Ponad miastem wznosi się ogromna bazylika wybudowana w VI w. Bardzo podobną przeszłość miał Pantikapajon (dzisiejszy Kercz) założony w pierwszej połowie VI w. p.n.e. nad cieśniną łączącą Morze Azowskie i Czarne. Dzięki korzystnemu położeniu miasto rozwijało się bardzo szybko tworząc wraz z innymi polis greckimi Królestwo Bosporańskie. Wykopaliska prowadzone w ruinach Pantikapajonu odsłoniło duże partie starożytnej zabudowy i murów obronnych w tym pozostałości świątyń i bogatych domostw zdobionych malowidłami. Za zachodnim murem ciągnie się cmentarzysko z okazałymi grobowcami zamożnych obywateli pochowanych tutaj w V w. p.n.e.
Do najpopularniejszych atrakcji Krymu zalicza się także czarnomorskie plaże na południowym brzegu półwyspu oraz zabytki Gór Krymskich. Są to średniowieczne, skalne miasta Czufut-Kale, Eski-Kermen, Bakła, Cziłter-Koba, Cziłter-Marmara, Kaczi-Kalon, Kyz-Kermen, Mangup. Skalne klasztory Inkermanu, zespół prawosławnych klasztorów wykutych w średniowieczu w skałach w pobliżu dzisiejszego miasta Inkermanu. Pierwsze groty mnichów wydrążono w X-XI w., kiedy Krym podlegał władzy cesarstwa bizantyjskiego. Twierdze Kałamita, Szułdan, Tepe-Kermen, twierdza Siujreńska.
Zabytki tatarskie, zwłaszcza Bachczysaraj oraz liczne pozostałości po handlowej dominacji Genui, np. fortyfikacje Sudaku.