Położony w zachodniej części kraju nad rzeką Pełtwią, Lwów liczy sobie dzisiaj blisko 770 tys. mieszkańców.
Chociaż osadnictwo na tym terenie sięga o wiele głębiej w przeszłość, zgodnie z tradycją miasto zostało założone około 1250 r. przez księcia Daniela halickiego z powiązanej z Wikingami dynastii Rurykowiczów. Miasto nazwał na cześć swojego najstarszego syna, Lwa Daniłowicza, księcia halicko-włodzimierskiego. W 1272 r. Lew przeniósł stolicę państwa z Chełma do położonego w bardziej strategicznym miejscu Lwowa.
W związku z tym, że Rurykowicze spokrewnieni byli z Piastami, w 1340 r. miasto na podstawie umowy przeszło pod berło króla Polski, pod którym pozostawało aż do rozbiorów. W 1918 r. wrócił do Polski na krótko aby zgodnie z paktem Ribbentrop-Mołotow z 1939 r. przejść we władanie ZSRR.
Stare miasto we Lwowie zostało w 1998 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO dzięki swoim wyjątkowym walorom artystycznym a także połączeniu tradycji środkowo-europejskiej z wpływami włoskimi i niemieckimi. Ponad 50% zabytków całej Ukrainy znajduje się właśnie we Lwowie.
Warto zobaczyć Katedrę Łacińską zbudowaną na przełomie XIV i XV w., sobór św. Jura z 1437 r., katedrę ormiańską z dzielnicą ormiańską. Kościoły – Dominikanów, Jezuitów, św. Antoniego, kościół i klasztor Bernardynów wybudowany w latach 1600-1630.
Rynek wytyczono w czasie lokowania miasta na prawie magdeburskim w 1356 r., wznoszą się przy nim 44 kamienice prezentujące wszystkie style od renesansu do modernizmu. Po zawaleniu się wieży ratuszowej w 1825 r. cały blok rozebrano i postawiono nowy. W czterech narożnikach znajdują się studnie-fontanny z XIX w. przedstawiające rzymskie bóstwa: Neptuna, Dianę, Amfitrytę i Adonisa.
Do najciekawszy budynków należą: renesansowa Bandinellich z 1593 r. (nr. 2), rokokowa Kamienica Wilczków z lat 1771-72 (nr. 3), renesansowa Czarna Kamienica z 1588 r. (nr. 4), XVI-wieczna kamienica Łukasiewiczów (nr. 5), Kamienica Królewska tzw. Mały Wawel zbudowana w 1580 r. dla greckiego kupca Konstantego Korniakta (nr. 6) czy rokokowy pałac Lubomirskich (nr. 10).
Baszta Prochowa z lat 1554-56 stanowiła niegdyś część systemu fortyfikacji miasta, dalej można zwiedzić Arsenał Królewski i Miejski.
Cmentarz Łyczakowski malowniczo położony na wzgórzach otaczających Lwów, pochowanych jest wielu sławnych Polaków.