Kamieniec Podolski leży nad rzeką Smotrycz, tworzącą poniżej miasta głęboki, malowniczy jar w wapiennej skale sięgający nawet 50 m. wysokości.
Pierwsza twierdza na tym miejscu istniała już na początku naszej ery i uległa zniszczeniu podczas najazdu wojowniczych Hunów. Miasto założyli w średniowieczu litewscy Koriatowicze, starający się utrzymać niezależność dzięki balansowaniu pomiędzy Polską, Wielkim Księstwem Litewskim i Węgrami. W 1430 r. na trwałe przeszedł we władanie Polski co rozpoczęło szybki rozwój i rozbudowę miasta, systematycznie powiększano potężne mury, które oparły się najazdom Kozaków Bohdana Chmielnickiego w 1652 r.
W czasie wojen polsko-tureckich w XVII w. poddał się honorowo licznej armii sułtana Mehmeda IV. W wybuchu prochowni zginął wówczas komendant obrony zamku, pułkownik Jerzy Wołodyjowski. Od 1672 do 1699 r. wraz z Podolem należał do imperium osmańskiego po czym wrócił do Polski. Dopiero w czasie I rozbioru trafił w granice Rosji.
Do licznych zabytków miasta należy Stary i Nowy Zamek, twierdza składająca się z kompleksu obronnych budowli powstających od XIV do XVII w., turecki most na Smotryczu wzniesiony z kamienia w 1494 r. jako połączenie twierdzy ze Starym Miastem.
Katedra śś. Piotra i Pawła z barokowym prezbiterium i Bramą Tryumfalną. Kościół św. Mikołaja i klasztor dominikanów z 1616 r., przebudowany w stylu barokowym. Kościół franciszkanów z 1616 r. z grobowcem Jerzego Wołodyjowskiego oraz klasztor franciszkanów z XVII w. Kościół trynitarzy pod wezwaniem Świętej Trójcy z 1712 r. Kościół i klasztor dominikanek z 1720 r.
Zabytki związane z zamieszkującymi Kamieniec Ormianami – kościół Najświętszej Marii Panny z XVI w. (obecnie cerkiew św. Mikołaja) ormiański dom handlowy z 1479 r, studnia z XVII w.
Z twierdzą łączyły się obwarowania miejskie z których przetrwała Brama Miejska z XVI w., Baszta Batorego z 1585 r. z Bramą Wietrzną i prochownią, Brama Polska z początku XVI w. z barbakanem, Brama Ruska z 1527 r. z barbakanem i tamą na rzece, Baszta Kuśnierska z 1583 r., Baszta Ślusarska z końca XVI w. i Baszta Janczarska z 1583 r. z sąsiadującą synagogą.