Belize

Oficjalna nazwa: Belize
Oryginalna nazwa: Belize
Stolica: Belmopan
Ludność: 266 440
Powierzchnia: 22 966 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar belizyjski (Bz$) = 100 centów


Mapa Belize
Bbelize mapa

Belize położone na półwyspie Jukatan, pomiędzy Meksykiem a Gwatemalą, jest synonimem wakacyjnego raju. W praktyce jednak nie jest to wcale raj, choć trudno znaleźć kraj, który mógłby się pochwalić piękniejszymi plażami.

Warunki naturalne.
Belize jest krajem od wschodu ku zachodowi zmieniającym rzeźbę z nizinnej aż po górską. Od strony morza tworzą się liczne laguny oraz bariera koralowa z mniejszych wysepek. Szata roślinna jest bogata, od wschodu począwszy z jego namorzynami, skończywszy na zachodzie, gdzie dominują, jak na ponad połowie terenu, lasy równikowe, choć w ich odmianie wyżynnej i górskiej. W miejscach bardziej suchych rosną lasy zwrotnikowe i sawanny. Rejon Belize narażony jest na huragany.

Stara historia małego państwa.
Belize, będące od około półtora tysiąca lat przed naszą erą pod panowaniem Majów rozwijało się dynamicznie jako ośrodek handlowy. W siedemnastym wieku na terenie dzisiejszego Belize założona została kolonia, Honduras Brytyjski, będący początkowo kolonią drwali. Pełną samodzielność i niepodległość przekazano na mocy rezolucji ONZ w roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym pierwszym, jakkolwiek Belize wciąż pozostaje członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Przez tysiąclecia zdążyły się na tym terenie rozwinąć skrajnie różne kultury, a obecny obraz Belize jest mozaiką złożoną właśnie z obyczajów kultury Majów i europejskiej nakładających się na siebie, ulegających przemianom pod swoim wzajemnym wpływem. Jednocześnie bardzo duży wkład w kształtowanie kultury Belize wnieśli też niewolnicy z Afryki, których potomkowie stanowią dziś najznaczniejszą część społeczeństwa, razem z Metysami i Mulatami. Osób pochodzenia europejskiego, azjatyckiego lub amerykańskiego jest ledwie kilkanaście procent.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *