Mali

Oficjalna nazwa:Mali, Republika Mali
Oryginalna nazwa:République du Mali, Mali ka Fasojamana
Stolica: Bamako
Ludność: 12 666 987
Powierzchnia: 1 240 192 km²
Język: francuski
Waluta: 1 frank CFA (CFAF) = 100 centymów
Największe miasta: Bamako, Sikasso, Mopti, Koutiala, Kayes, Ségou, Nioro du Sahel, Markala


Mapa Mali
Mali mapa

Mali to jedno z biedniejszych krajów świata, choć dysponuje złożami soli, złota oraz uranu. Ich eksploatacja jednak przynosi dochód głównie elicie, natomiast większość ludności trudni się nierentownym rolnictwem i rybołówstwem śródlądowym (Mali nie ma dostępu do oceanu). Aż czterdzieści procent ludności trzynastomilionowego kraju żyje w jego stolicy, Bamako, i okolicach.

Warunki naturalne.
Południe kraju leży w dorzeczach rzek Senegal i Niger, podczas gdy północ znajduje się już w suchej strefie Sahelu. Krajobraz Mali jest w przeważającej części wyżynny, w szacie roślinnej dominują formacje trawiaste, przy czym są to głównie sawanny odmiany suchej.

Pustynia turystyczna.

W Afryce, także Czarnej Afryce, można znaleźć wiele państw, które również mają podobne walory przyrodnicze, ale nie są skrajnie ubogie, w związku z czym turystyka w nich może być lepiej rozwinięta. Mali nie cieszy się popularnością głównie właśnie ze względu na warunki naturalne. Miłośników pustyń nie jest znowu aż tak wielu, a zdecydowana większość z nich wybiera państwa północnej Afryki, gdzie podobne widoki można podziwiać choćby z tarasu widokowego w hotelu.

Mali jest państwem pozbawionym nie tylko infrastruktury turystycznej, ale także transportowej, przez co poruszanie się po kraju jest trudne. Wysokie jest także zagrożenie przestępczością zorganizowaną i pospolitą, co razem sprawia, że turyści niechętnie wybierają się do tego siódmego pod względem wielkości państwa w Afryce.

Dominującą religią jest islam, jednak odsetek muzułmanów jest mniejszy niż w innych krajach, ponieważ sporą część społeczeństwa stanowią wyznawcy kultów lokalnych i animiści, natomiast chrześcijan jest łącznie niespełna dwa procent. Wiele plemion jednak nie jest ujmowanych w statystykach, ponieważ są to koczownicze plemiona Sahelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *