Turcja Riwiera Turecka

[Not a valid template]Obejmuje malowniczą część wybrzeża Morza Śródziemnego i Egejskiego od prowincji Antalia do Muğla.
Turystów przyciągają cudowne, piaszczyste plaże, starożytne miasta pełne zabytków najwyższej klasy i wspaniała przyroda.

Głównymi miastami tego regionu są Alanya, Antalya, Belek, Bodrum, Fethiye, Kaş, Kemer, Marmaris i Side.
Zwana jest także Turkusowym Wybrzeżem, ze względu na niesamowity kolor, krystalicznie czystego Morza Śródziemnego. Wzdłuż nadmorskich kurortów ciągną się promenady, centra życia towarzyskiego, natomiast w głębi kraju można zwiedzić orientalne wioski, ukryte wśród gajów oliwnych i starożytne zabytki. Nad krajobrazem góruje potężny masyw Taurusu.

Zwiedzanie można zacząć od Fethiye, z najważniejszymi miastami Likii – Pinare, Letoon i Ksantos z ruinami świątyń i grobowcami wykutymi w skałach. Dalej na wschód znajduje się malownicze Demre, starożytna Myra z ruinami rzymskiego teatru, skalnymi grobowcami z IV w. p.n.e. i wczesnochrześcijańskim kościołem św. Mikołaja, biskupa Myry.

Dalej szlak prowadzi do Parku Narodowego Beydaglaru z pozostałościami miasta Olympos z II w. p.n.e. kiedy było portem licyjskim. Można tu przenocować w drewnianym bungalowie, chacie na palach lub domku na drzewie, nie znajdziemy nowoczesnego hotelu ani sklepu z pamiątkami. Obecnie jest rezerwatem historycznym i przyrodniczym. Niedaleko miejscowości Kemer znajduje się stale czynny wulkan Chimera.

Natomiast w Alanyi skupia się życie rozrywkowe. Liczne kluby, dyskoteki i bary zapewniają zabawę do białego rana. Z portu koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę wzdłuż wybrzeża z licznymi grotami i jaskiniami. Zabytkami najwyższej klasy jest seldżucki zamek Alanya Kalesi z XIII wieku, Tersane – stocznia z tego samego okresu i Czerwona Wieża Kizilkule.

Najpiękniejszą plażą miasta jest Kleopatra, z widokiem na zamek, wznoszący się na skalistym brzegu. Oprócz niej Keykubat Beach zachwycająca roślinnością oraz Mahmutlar podzielona malowniczymi skałami na kilka mniejszych.

Side spodoba się miłośnikom kultury starożytnej, w dawnym teatrze greckim do dziś odbywają się koncerty i przedstawienia, można zwiedzić ruiny świątyni Apollona i wiele innych.

[Not a valid template]Dalej kierujemy się do miasta Antalya, w starożytnej Pamfilii, u południowych podnóży gór Taurus. Ośrodek założył w 150 r. p.n.e. król Pergamonu Attalos II. Najważniejszymi z licznych zabytków jest Brama Hadriana z II w. p.n.e., historyczna część miasta Kaleici z minaretem Kesik i górujący nad miastem Yivli wybudowany w 1230 r. i ozdobiony błękitnymi płytkami.

Turcja - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Turcja

Galeria
Turcja
Hotele
Turcja

Kuchnia
Turcja

Turcja
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Turcja Pogoda
Turcja
Turcja
Poradnik
Turcja
Warto
zobaczyć
Turcja
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Albania Fier Turcja Dalyan Tunezja warto zobaczyć Turcja Efez Włochy Sycylia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *