[Not a valid template]Chalkedon – Konstantynopol – Stambuł
Można powiedzieć że jedną nogą znajduje się w Europie, a drugą w Azjii, z cieśniną Bosfor pośrodku.
Historia tego miejsca rozpoczęła się, kiedy cesarz rzymski Konstantyn, uznał że Rzym jest zbyt oddalony od rozległych prowincji Imperium i tutaj postanowił umieścić nową stolicę. W 330 r. przemianował miasto z Chalkedon na Konstantynopol.
W VI w. za rządów cesarza Justyniana powstał olśniewający Kościół Mądrości Bożej, Hagia Sofia, zamieniony przez Turków na meczet.
W 1453 r. miasto zdobyli Turcy pod wodą Mehmeda II, od tej pory stanowiło stolicę imperium osmańskiego.
W dawnym pałacu z czasów bizantyjskich mieści się Muzeum Mozaiki ze zbiorami z IV-VI wieku. Warto odwiedzić także Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej w pałacu Ibrahima Paszy, Muzeum Archeologiczne, Morskie, Pera. W Stambule mieści się także Muzeum Adama Mickiewicza, założone w domu gdzie poeta mieszkał i zmarł w 1855 r.
Długą listę cennych zabytków miasta otwierają meczety: Dolmabahç z XIX w., Błękitny Meczet – największy i najbardziej reprezentacyjny w mieście, wybudowany w latach 1609-1616, Sulejmana z 1550-1557 r., Sultan Eyüp – miejsce pochówku przyjaciela Mahometa, Eyüpa el Ensari, Nowy Meczet XVI-XVII w., Beyazit , Meczet Rustama Paszy z 1561 r., Fatih – który stanął na miejscu Kościoła Świętych Apostołów, Ortaköy.
Kościoły: św. Jana Chrzciciela z elementami dawnego klasztoru Studios z V w., Pokoju czyli św. Ireny z VI w., św. Sergiusza i Bachusa z VI w., Kościół Teodozji z VIII w., prawosławny Kościół św. Marii od Mongołów z VII w., Chrystusa Wszechwidzącego z XI w., Myrelaion z X w., św. Zbawiciela – jeden z najpiękniejszych kościołów greckich w mieście z freskami i mozaikami, wybudowany w XI w. oraz Klasztor Chrystusa Pankratora z XII w.
[Not a valid template]Pałac Porfirogenetów, Blachernae, z V w., zachował się do naszych czasów tylko we fragmentach. Czas lepiej obszedł się z pałacami Topkapi z XV w., Dolmabahçe, Beylerbeyi z XVI w. oraz Pałacem Küçüksu i Pałacem Gwiazd wybudowanymi w XIX w.
Obelisk Teodozjusza, zwany także Egipskim to najstarszy zabytek architektury w Stambule, powstał w XV w. p.n.e. na polecenie Faraona Totmesa II na pamiątkę zwycięstwa w Mezopotamii. Rzymianie przywieźli go z Karnaku w 390 r.
Kolumna Wężów pochodzi ze świątyni Apollona w Delfach, Kolumna Konstantyna I Wielkiego została wybudowana w IV w., obecnie mierzy 37 m.
Ciekawą atrakcją jest Kryty Bazar, tradycyjne miejsce bizantyńskiego targu, nad którym Turcy wybudowali dach, dzisiaj zajmuje powierzchnię ponad 3 ha.
Z czasów rzymskich pochodzą: Hipodrom, Cysterny – Filoksenosa, Teodozjusza, Bazyliki oraz Akwedukt Walensa, Forteca Siedmiu Wież (Yedikule) i inne.
Zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO:
Zabytkowe dzielnice Stambułu, Narodowy Park Göreme i zabytki sztuki naskalnej w Kapadocji, Wielki Meczet i szpital Divrigi, stanowisko archeologiczne Hatussas (miasto założone przed 2000 r. p.n.e. przez Hetytów), Grobowiec Nemrut Dagi, Ksantos (Letoön), Hierapolis (Pamukkale) zbudowane w II w. p.n.e. przez króla Pergamonu – leżące w południowo zachodniej Turcji, miasto Safranbolu, stanowisko archeologiczne w homeryckiej Troi w Troadzie nad rzeką Skamander z VIII-IX w. p.n.e.