Turcja Fethiye

[Not a valid template]Miasto położone jest w południowej Turcji, w prowincji Muğla. Otacza je masyw pobliskiego Taurusu. Miasto z czerwonymi dachami schodzi w stronę bajecznie błękitnej zatoki Morza Śródziemnego.

Ośrodek powstał w starożytności, kiedy nazywał się Telmessos. Za czasów rzymskich stał się tętniącym życiem portem handlowym. Zachowały się ruiny hellenistycznego teatru, odkrytego przez archeologów. Na zboczach otaczających wzgórz wykute zostały licyjskie grobowce z VI-IV w. p.n.e., z największym, należącym do władcy Amyntasa.

Złociste plaże pozwalają wypocząć w promieniach gorącego słońca. Dla zwolenników sportów wodnych znajdą się wypożyczalnie różnego sprzętu. W centrum miasteczka skupiają się dyskoteki i puby, w których można się bawić do białego rana. Turystów przyciąga zarówno piękno egzotycznej przyrody, przejrzysta woda i wspaniałe zachody słońca. Po upalnym dniu można odpocząć spacerując nadmorską promenadą w chłodnych podmuchach wiatru od morza. Kawiarenki i restauracje kuszą specjałami miejscowej kuchni.

Wzdłuż błękitnej laguny rozciąga się plażą, nad którą wyrastają strome wzgórza porośnięte aromatycznym lasem sosnowym, obszar ten jest chroniony, dlatego przy plaży powstało tylko kilka niewielkich hoteli. Ukryte zatoczki zapraszają do zanurzenia się w ciepłej wodzie.

Z portu wypływają małe statki w rejs po malowniczych wysepkach wokół Fethiye, pływa od jednej do kolejnej, zatrzymując się w miejscach najlepszych do pływania i nurkowania. Na niektórych zachowały się licyjskie grobowce.

[Not a valid template]Zaledwie 6 km od Fethiye wznoszą się opuszczone ruiny starożytnego miasta Kayakov. Powstało na miejscu Carmylessus w XVIII w. z miejscowego kamienia, tutejsi Grecy nazywali je z kolei Levissi. Po wojnie grecko-tureckiej w 1924 r. mieszkańcy musieli opuścić swoje domostwa, przeniesieni na wyspę Rodos. Obecnie to Miasto Duchów, przyciągające głównie turystów i pszczoły, odwiedzające bajecznie kwitnące kwiaty bugenvilli, rosnącej dosłownie wszędzie.

Do odwiedzin zachęca także pobliskie Oludeniz, Błękitna Laguna posiada niezwykły kolor wody. Plaża jest niestety kamienista.

Turcja - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Turcja

Galeria
Turcja
Hotele
Turcja

Kuchnia
Turcja

Turcja
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Turcja Pogoda
Turcja
Turcja
Poradnik
Turcja
Warto
zobaczyć
Turcja
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Turcja Wybrzeże Egejskie Francja Tunezja Turcja Ankara Cypr Pogoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *