[Not a valid template]Walutą Turcji jest lira turecka (YTL, TRY). Za 1 lirę zapłacimy 1,7 złotego. Pieniądze można wymienić w kantorach i bankach w każdym hotelu, bardziej opłaca się zrobić to na mieście. Po za Turcją lira nie ma wartości więc trzeba się jej pozbyć przed wyjazdem, transakcji dokonuje się jednak równie często w EURO i USD.
Z kart płatniczych korzystamy w większych hotelach, droższych restauracjach i niektórych punktach usługowych, takich miejsc nie jest jednak wiele i warto mieć przy sobie zapas gotówki. Czeki podróżne są realizowane tylko w bankach.
W Turcji musimy się targować, stanowi to element miejscowej kultury i sprzedawcy czują się obrażeni, jeżeli bez słowa zgodzimy się na podaną cenę. W każdym mieście można spotkać bedestany, składające się z ogromnej ilości malutkich sklepików i stoisk, na których kupimy niezliczoną ilość najrozmaitszych towarów. Cena jaką podają nam sprzedawcy zależy też od narodowości i ogólnego wyglądu turysty, przybysz w markowym ubraniu może się spodziewać podwyżki o 100%.
Najchętniej kupowane są przepiękne, ręcznie tkane dywany o niepowtarzalnych wzorach. Cena zależy od wielkości, wzoru i jakości materiału. Jeżeli wyda nam się za wysoka, pomyślmy że wykonanie 1 metra dywanu o bardziej skomplikowanym wzorze trwa tydzień!
W Turcji znajdziemy ok. 30 gatunków dywanów, nazywanych często od miejsca swojego powstania. Możemy kupić najwyższej jakości wyroby z Konyi, Karamanu, Isparty, Kayseri i szczególnie piękne, jedwabne dywany z Hereke. Mają najczęściej splot średniej gęstości a runo średniej długości lub dłuższe, proste dywany z grubej nici posiadają 90 -16 tys. węzłów na 1 m², lepszej jakości 250 – 360 tys. na 1 m².
Europejczyków przyciągają także bardzo oryginalne naczynia z brązu i miedzi oraz ceramika. Złoto i biżuterię można kupić w bardzo niskich cenach.
Na bazarach Stambułu, Alanyi i Kusadasi kupimy dosłownie wszystko, ale ceny będą wyższe niż na prowincji. Najtańsze pamiątki, ceramikę, wyroby z onyksu czy pocztówki kupimy w Kapadocji, wszystkie ubrania najlepiej kupować w Istambule a po jedwab warto wybrać się do Bursy.
[Not a valid template]Często w danym regionie kupimy przedmioty unikalne, niespotykane w innych częściach kraju np. w Devrek, niedaleko Zonguldak produkowane są piękne laski, w Sivas – ceramiczne i drewniane fajki według tradycyjnych wzorów a w Siirt przepiękne narzuty z wełny angorskiej i bajeczne dywany.
Bazary mają swoją niepowtarzalną atmosferę typową dla państw wschodu, z chaosem, przekrzykiwaniem się, egzotycznymi zapachami i feerią barw. Warto jednak uważać na portfel i dokumenty. Bazary czynne są w większych miastach codziennie a w mniejszych raz w tygodniu, na pewno nie zabraknie ich w popularnych kurortach.