Podróż – dokumenty
Wybierając się do Meksyku paszport trzeba mieć ważny minimum 6 miesięcy. Natomiast nie ma konieczności posiadania wizy w przypadku wyjazdów turystycznych, służbowych lub pobytu prywatnego, o ile pobyt nie przekracza 180 dni. Wizy odpowiedniej kategorii są niezbędne dla osób, które decydują się pracować w Meksyku. Także nauka oraz działalność handlowa wymaga wiz. Brak wizy lub jej nieprzedłużenie może spowodować deportację oraz zakaz wjazdu do Meksyku.
Oddzielne wymagania dotyczą strefy przygranicznej z USA. Pobyt w tej strefie wymaga ważnej wizy amerykańskiej, a także biletu powrotnego. Brak tych dokumentów może spowodować zatrzymanie w stacji migracyjnej, a następnie deportację.
Szczegółowe informacje dotyczące wymagań wizowych można uzyskać w Ambasadzie Meksyku w Warszawie tel. (22) 646 88 00.
Bardzo ważnym dokumentem jest formularz migracyjny FMT, który rozdawany jest na pokładzie samolotu. Wypełniony oryginał należy oddać służbom celnym, a ostemplowaną kopię okazać przy wyjeździe. Brak kopii dokumentu może skończyć się nałożeniem grzywny w wysokości 100 USD.
Warto także pamiętać o podstemplowaniu paszportu w trakcie wyjazdu z Meksyku. Brak pieczątki w paszporcie może utrudnić kolejny wjazd na terytorium tego kraju.
Informacje dla kierowców
Samochody można wypożyczyć na podstawie polskiego prawa jazdy. Niezbędne będzie opłacenie kaucji uzależnionej od marki samochodu 500 – 1000 USD.
Podróżując po Meksyku warto mieć międzynarodowe prawo jazdy lub meksykański duplikat, ponieważ w razie wypadku można narazić się na kłopoty – czasami polskie dokumenty nie są uznawane. Meksykański duplikat polskiego prawa jazdy można bez większych problemów uzyskać na miejscu.
Waluta
Obowiązującą walutą w Meksyku jest nowe peso meksykańskie peso (Mex$) = 100 centavos.
W miastach i dużych centrach turystycznych akceptowane są amerykańskie dolary, a także najpopularniejsze karty kredytowe: Visa i MasterCard, a w niektórych miejscach także American Express, jednak ta ostatnia przy wjeździe do Meksyku nie jest potwierdzeniem posiadanych środków płatniczych – przyjmuje się, że w przypadku wyjazdu turystycznego podróżujący powinien posiadać równowartość 100 USD na każdy dzień pobytu, choć nie jest to uregulowane oddzielnymi przepisami.
Przepisy celne
Na terytorium Meksyku nie wolno wwozić żywności nieprzetworzonej lub o niskim stopniu przetworzenia. Całkowie zakazany jest wwóz roślin, nasion i mięsa także puszkowanego oraz domowych produktów spożywczych. Można wwieźć bez deklaracji celnej równowartość 10 tys. USD.
Bardzo restrykcyjnie przestrzegany jest zakaz wywozu przedmiotów z wykopalisk archeologicznych.
Bezpieczeństwo
Paszporty i cenne przedmioty lepiej przechowywać w hotelu lub depozycie hotelowym -na ulicach łatwo można stać się ofiarą kieszonkowców, których w Meksyku jest bardzo dużo.
Na terenie stanów Sinaloa, Boja California, Chiapas, Michoacan działają liczne kartele narkotykowe, a w stanie Chiapas także zbrojna partyzantka. Podróżując w te regiony należy się liczyć z licznymi kontrolami policyjnymi, a nawet wojskowymi.
Pozostałe informacje
Napięcie w Meksyku wynosi 110 V więc przed wyjazdem dobrze jest kupić odpowiedni adapter i transformator.
Meksykanie źle przyjmują krytykę, nawet tą konstruktywną, lepiej więc jest się od niej powstrzymać.
Meksykanie są także niezwykle pomocni. Warto jednak pamiętać, że zwyczaje panujące w tym kraju nie pozwalają odpowiadać gościom negatywnie ani im zaprzeczać, więc może się zdarzyć, że otrzymane informacje nie będą do końca wiarygodne.